Müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerinde müziğin etkisi: İstanbul'da bir esnaf lokantası örneği
The effect of music on customer satisfaction and loyalty: An artisan restaurant in Istanbul
  1. Tez No: 812172
  2. Yazar: AYSU NUR BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, esnaf lokantalarında müşteri memnuniyeti ve sadakatinin ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilmiş ve 500 kişi üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Müziğin memnuniyet ya da sadakati etkileyip etkilemediği konusu ankete eklenen bir adet soru ile ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca literatür bilgisi olarak restoranların tarihi, ticari olan ve ticari olmayan yiyecek-içecek işletmeleri, esnaf lokantası kavramı ve esnaf lokantalarının tarihi gibi konulara yer verilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul bölgesindeki esnaf lokantaları ve müşterileridir. İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde esnaf lokantası olarak hizmet veren X isimli yiyecek-içecek işletmesi ve bu işletmenin kolayda örnekleme yöntemi aracılığı ile seçilen müziğin var olduğu ve olmadığı ortamlardaki 250-250 toplam 500 kişi oluşturmaktadır. Bu katılımcıların 321'i kadın, 179'u erkektir. Araştırma verilerinin toplanması için; toplamda 14 soru bulunmaktadır. 8 soru demografik ifade,“müşteri memnuniyetini”ölçmek amacıyla da 3 ifade yer almaktadır. Çalışmada,“esnaf lokantası müşterilerinde müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati”ölçeği için çarpıklık ve basıklık değerleri normalliği sağladığı için verilerin analizinde parametrik yöntemlerin kullanılması tercih edilmiştir. Araştırmada esnaf lokantası müşterilerinde memnuniyet ve sadakati etkileyen demografik ifadeler üzerinde farklılık analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre esnaf lokantası müşterilerinde memnuniyet ve sadakat demografik ifadelerden etkilenmiş ve bu veriler incelendiğinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırmanın örneklemini bir adet esnaf tipi lokanta işletmesi ve 500 müşteri oluşturmaktadır. Çalışma bu şekilde sınırlandırılmıştır. İleride yapılacak çalışmalar farklı örneklem grupları, çeşitli müzik uygulamaları ve farklı yiyecek-içecek işletmeleri tercih edilerek gerçekleştirilebilir. Kullanılacak olan müzik uygulamasının (canlı/fon, tematik müzik gibi) literatürde yapılmış olan çalışmaların bulgularının ışığında müziğin tarz, ses düzeyi, tempo, perde, ritim ve armoni gibi yapısal özelliklerinden faydalanabilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to measure customer satisfaction and loyalty in artisan restaurants and a survey was conducted on 500 people. Whether music affects satisfaction or loyalty was tried to be measured with one question added to the questionnaire. In addition, as literature information, topics such as the history of restaurants, commercial and non-commercial food and beverage establishments, the concept of artisan restaurants and the history of artisan restaurants are included. The population of the research is the artisan restaurants and their customers in Istanbul. The food and beverage business named X, which serves as an artisan restaurant in Sultanbeyli district of Istanbul, and 250-250 in the presence and absence of music selected through the convenience sampling method of this business constitute a total of 500 people. Of these participants, 321 are women and 179 are men. For the collection of research data; there are 14 questions in total. There are 8 demographic questions and 3 statements to measure“customer satisfaction”. In the study, since the skewness and kurtosis values for the scale of“customer satisfaction and customer loyalty in artisan restaurant customers”provided normality, parametric methods were preferred to be used in the analysis of the data. In the study, difference analyzes were conducted on the demographic expressions affecting satisfaction and loyalty among the customers of artisan restaurants. According to the results of the study, satisfaction and loyalty of the customers of artisan restaurants were affected by demographic statements and significant differences were found when these data were analyzed. The sample of the study consists of one artisan type restaurant and 500 customers. The study is limited in this way. Future studies can be conducted by choosing different sample groups, various music applications and different food and beverage establishments. In the light of the findings of the studies conducted in the literature, the structural features of music such as style, volume, tempo, pitch, rhythm and harmony can be utilized.