Comparison of plant flora for a newly constructed cleanroom area before and after commissioning cleaning and disinfection
Yeni inşa edilmiş bir temiz oda alaninin devreye alma temizliği ve dezenfeksiyonu öncesi ve sonrasi floralarinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 812189
  2. Yazar: EMİN GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Temiz odalar, partikül boyutlarına ve metreküpteki sayılarına göre sınıflandırılır. Temiz oda sınıflandırma parametreleri ISO 14644-1'de verilmiştir (1). İlaç üretiminde kullanılan temizoda sınıfları çoğunlukla ISO 5, ISO 6, ISO 7 ve ISO 8'dir. Temiz odalar ayrıca belirli sıcaklık aralıklarına, bağıl neme, saat başına hava değişim oranlarına, bitişik temiz odalar arasında belirli basınç farkına sahip olmalıdırlar. Temiz odaların havası ve yüzeyleri de uygun mikrobiyolojik koşullara sahip olmalıdırlar. Yukarıdaki parametreler öncelikle ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) üniteleri tarafından kontrol edilir. Temiz odalara temiz hava, HEPA filtreler aracılığıyla verilir ve hava tahliye üniteleri tarafından uzaklaştırılır. Temiz odadaki canlı ve cansız partiküllerin ana kaynağı insanlardır. HVAC üniteleri bu kontaminasyonu ancak kısmen önleyebilir veya ortadan kaldırabilir. Etkili bir kontaminasyon kontrolü için, temiz oda kirleticilerinin fiziksel yollarla uzaklaştırılması gerekir. Bunun için en etkili yol, temiz odalarda uygulanan temizlik ve dezenfeksiyon prosedürleridir. Deterjanlar temiz oda yüzeylerinden leke ve kirlerin fiziksel olarak uzaklaştırılması için kullanılırken, dezenfektanlar mikroorganizmaların inaktivasyonu veya öldürülmesi için kullanılmaktadır. Bir temizleme programının etkinliği mikrobiyolojik testlerle değerlendirilir. Bu değerlendirmede dezenfeksiyon işlemi uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra mikrobiyolojik testlerde izole edilen mikroorganizmaların sayısı ve türleri belirlenir. Bu çalışma, ISO 6, 7 ve 8 temiz odalarına sahip bir ilaç firmasının yeni inşa edilmiş temiz odalarında gerçekleştirilmiştir. Deterjan ve dezenfektanlar uygulanmadan önce ve sonra hava ve yüzeyde mikrobiyolojik testler yapılmıştır. Temizlik prosedürü uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra mikroorganizmaların sayısı, cinsleri ve türleri karşılaştırılır. Bu çalışma ile seçilen deterjan ve dezenfektanın temiz oda yüzeylerine uygulanması ile mikrooganizma cins ve tür sayılarında ayrıca toplam mikroorganizma sayılarında azalma sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cleanrooms are classified according to particle sizes and numbers in cubic meter. The cleanroom classification parameters are given in ISO 14644-1 (1). The cleanroom classes used in pharmaceutical manufacturing are mostly ISO 5, ISO 6, ISO 7 and ISO 8. Cleanrooms in addition must have definite temperature ranges, relative humidity, air exchange rates per hour, differential pressure between adjacent cleanrooms. The air and surfaces of clean rooms should also have appropriate microbiological requirements. The above parameters are controlled primarily by heating, ventilation and air conditioning (HVAC) units. Clean air is supplied into the cleanrooms through HEPA filters and removed by air removal units. The main source of viable and non-viable particles in the clean room is personnel. HVAC units can only partly prevent or remove this contamination. For effective contamination control, cleanroom contaminants must be physically removed. The most effective way for this is the cleaning and disinfection procedures applied in clean rooms. While detergents are used for physical removal of soil and dirt from cleanroom surfaces, disinfectants are used for the inactivation or destroying the microorganisms. The effectiveness of a cleaning program is evaluated by means of microbiological tests. In this evaluation the number and types of microorganisms isolated in microbiological tests are counted before and after applying disinfection procedure. This study is performed in newly constructed cleanrooms of a pharmaceutical company having ISO 6, 7 and 8 cleanrooms. Microbiological tests were performed in the air and on the surfaces before and after applying detergents and disinfectants. The number, genus and species of microorganisms prior to and after applying cleaning procedure are compared. With this study, it has been shown that the chosen detergent and disinfectant reduces the number of micro-organism genus and species, as well as the total number of microorganisms.