İstanbul Davudpaşa Mahkemesi kayıtlarına göre gayrimenkul vakıfları (1531-1910)
Real estate waqfs according to recordings of Court of Istanbul Davudpaşa (1531-1910)
- Tez No: 812188
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÖZDEĞER, DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çalışmada Osmanlı döneminde kurulan gayrimenkul vakıfları ele alınmıştır. Davudpaşa Mahkemesi'nde kayıtlı 53 gayrimenkul vakfına ait vakfiyeler analiz edilmiştir. Vakfın kuruluş amacı, idari yapısı, vakfedilen mülk çeşitleri ve gelir getirme yöntemleri bakımından değerlendirilen vakfiye vesikaları Osmanlı'da toprak yapısı ve sosyal-sınıfsal yapıyla ilişkili olarak belli başlıklar altında tasnif edilmiştir. Çoğunluğu 18. yy'da kurulmuş olan vakıflar 1531-1910 yılları arasını kapsamaktadır. Vakfiyeler aracılığıyla elde edilen bilgiler sayısal verilere dönüştürülerek Davudpaşa Mahkemesi gayrimenkul vakıflarının genel değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca çalışma yalnızca Osmanlı'da vakıf kurumu hakkında değil aynı zamanda sosyal ve kültürel yapıyla ilgili bilgilere ulaşmamıza da olanak sağlamıştır. Bu şekilde ele alınan dönemde Osmanlı'daki mekân adları, mimari yapılar ve vakıf yoluyla meydana gelen belli yapılardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Real estate waqfs established in the Ottoman period are discussed in this study. The waqfiyyas belonging to 53 real estate waqfs, where registered in Davudpaşa Court, are analyzed. The documents of waqfiyyas, which were evaluated in terms of the purpose of foundation of waqfs, its administrative structure, the types of real estates, which were endowed, and income generation methods, were classified under certain headings in relation to the soil structure and social-class structure in the Ottoman Empire. The waqfs, most of which were established in the 18th century, cover the years of 1531-1910. A general evaluation of real estate waqfs of Davudpaşa Court has been made by transformed informations, which were obtained through waqfiyyas, into numerical data. Also, the study allowed us to reach information about not only the institution of waqf in Ottoman Empire, but also the social and cultural structure. In this way, the names of places, architectural structures, and certain structures that were formed through waqfs in Ottoman Empire in the period covered are mentioned.