Ahi'nin 'Hüsnü Dil''i
- Tez No: 81223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FUAT BİLKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET XVI. yüzyılda Eski Türk Edebiyaü'na dahil olan birçok şair yetişmiştir. Bu şairlerden birisi Âhî Hasan' dır. Anî Hasan, Rumeli'de doğmuş ve tahsilini İstanbul'da yapmıştır. Tahsili sırasında şiir yazarak adım duyurmuştur. Onun en önemli eseri Hüsn ü Dil'dir. Hüsn ü Dil, düzyazı ve şiir olarak kaleme alınmış bir mesnevidir. Konusu İran şiirinden alınmıştır. Türk Edebiyatı'nda birçok şair Hüsn ü Dil yazmıştır. Ama en öemlisi Âhî'nin Hüsn ü Dil'idir. Bu eser diğer şairlerinkini geçmiştir. Tezkire yazarları onun önemim anlatırlar. Hüsn ü Dil' in Türkiye kütüphanelerinde kırk adet yazma nüshası vardır. Bu, onun çok okunduğunu gösterir. Biz çalışmamızda önce bu nüshaları inceledik. Daha sonra nüsha ailesi çıkarmak için gruplandırdık. Nüsha ailesini ortaya çıkardık. Birisini esas alarak üç nüshayı karşılaştırdık ve edisyon kritik yaptık. Bu sağlam bir metin oluşturmak için gerekliydi. Daha sonra konusu, kahramanları, dil ve üslûbunu inceledik. Bu yaptığımız çalışmanın amacı şudur: Türk Edebiyatı'nda önemli bir yeri olan Hüsn ü Dil' i ilim âlemine tanıtmaktır. Böylece kültür eserlerinin bugün de yaşaması ge çekleşir.
Özet (Çeviri)
II ABSTARCT In xiv. century, many poets have grown in Classic Turkish Litreature. One of them is Âhi Hasan. Anî Hasan was born in Rumeli and got educated in Istanbul. During his education, he made name writing poems. His most imprtant work is Hüsn ü Dil. Hüsn ü Dil is a mesnevi, which was written as prose and poem. Its subject is taken from Iran's poems In Turkish Literature, many poets have written Hüsn ü Dil. But the most important one is Âhi's Hüsn ü Dil. This work is superion to other Hüsn ü Dils. The writers of Tezkire have told its importance; this shows that it is read. In Turkish Libraries Hüsn ü Dil has 40 handwritings. We, firstly, observed these sheets in our work. Then we grouped them so as to bring a sheet family about, we found the sheet-family. We took one of them as essential and made edition-critique. This was indispensable to make a stable prose. Then we observed its heroes, subject, language and the way that was employed in it. Aim of our work is to introduce Hüsn ü Dil, which has great importance in Turkish Literature, to the people who are interested in Literature so the revival of cultural-works can be accomplished.