Behçet Mahir'in hikâyelerinde karakter incelemeleri
Character analysis in Behçet Mahir's tales
  1. Tez No: 812238
  2. Yazar: PINAR KOÇ ARATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ADAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Behçet Mahir'in hikâyeleri, Türk halk hikâyeleri içerisinde yer etmiş tiplerle birlikte oldukça zengin şahıs kadrosuna sahip anlatılardır. Hikâyelerin şahıs kadrosunda yer alan karakterler, olay örgüsündeki işlevlerine göre olumlu veya olumsuz nitelikler taşımaktadır. Bu çalışmada V. Propp'un yapısalcı yaklaşımına göre Behçet Mahir'den derlenmiş metinlerdeki karakterlerin incelemesi yapılacaktır. Amaç, seçili metinlerde yer alan şahıs kadrosunun Propp'un metoduyla tasnif ve analizinin yapılmasıdır. Çalışmanın“Giriş”kısmında, araştırmamızın konu, kapsam, amaç ve yönteminden bahsedilmiştir. Ayrıca Behçet Mahir'in hayatına ve hikâyelerdeki karakterlerle olan ilişkisine değinilmiştir. Birinci Bölüm'de tipoloji çalışmalarında kullanılan kavramlar hakkında açıklamalara ve eleştirilere yer verilmiştir. Aynı zamanda yapısalcı yöntem hakkında kuramsal bilgi verilmiştir. Yapısalcı yöntemin karakter incelemelerinde kullanım şeklinden bahsedilmiştir. Çalışmanın İkinci Bölüm'ünde Behçet Mahir'in hikâyelerindeki karakterlerin yapısalcı yönteme göre tasnifi oluşturulmuş ve metinlerden eylem örnekleri verilerek tasnif desteklenmiştir. Karakterlerin yönteme göre işlevleri belirlenmiş ve anlatının yapısal birimlerinde gerçekleştirdikleri eylemlere göre karakterlerin roller arası geçişleri tespit edilmiştir. Çalışmanın“Sonuç”kısmında ise yapısalcı yönteme göre elde edilen veriler genel olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca anlatıcının karakter seçimi üzerine tespitlerde ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Behçet Mahir's tales are narratives with a rich character cast that contains types which have taken root in within Turkish folklore. The characters within the cast of the tales differ according to their purpose either as positive or negative in the narrative. Manuscripts assembled from Behçet Mahir will be examined according to V Propp's constructive approach. The aim is to sort and analyze the cast within the excerpts with Propp's method. In the study's“Introduction”part, our research's topic, scope, aim and methods used has been metioned.Additionaly; Behçet Mahir's life and its relation with the characters in the tales has been touched upon.In chapter 1, explanations and critisms regarding the notions used in typology studies has been given.Meanwhile, hypothetical information regarding constructive method has been given.The way constructive method is being used in character examinations has been mentioned.In chapter 2, the sorting of the characters within Behçet Mahir's tales has been made and supported by the action examples in accordance with the constructive method.The characters's function according to the method has been determined and characters's transition between roles according to the actions committed in the structural unit of the narrative has been detected. In the“Conclusion”part of the study, the data obtained according to the constructive method has been evaluated as a whole. Also determinations and evaluations regarding the character choices of the narrator has been made.