Narsist kişiliğin işkoliklik üzerine etkisi
The effect of narcissistic personality on workaholism
- Tez No: 812239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ERDİRENÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Risk Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Narsist kişilik, bireyin kendini aşırı beğenmesi, kendini diğer kişilerden daha üstün ve özel olarak görmesi, başarıya odaklı, her durumda takdir bekleyen bir kişilik durumudur. Son dönemde konu iş dünyasınca dikkat çekmektedir. İşkoliklik ise bireylerin aşırı çalışma eğilimi göstermeleri, hayatlarının merkezine iş yaşamlarını koymaları ve hem aile hem sosyal yaşamlarından uzaklaşması gibi sonuçlar doğuran bir durumdur. Bu durum bireyin kendisi için sağlık ve mutluluk açısından olumsuz sonuçlara sebep olurken aynı zamanda iş hayatında da performans ve verimlilik açısından istenmeyen sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu tezin amacı ise narsist kişiliğin işkoliklik üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma Konya ili merkez ilçelerinde bulunan kamu, katılım ve kamu katılım bankalarında çalışmakta olan bankacılar üzerinde yürütülmüştür. Bu araştırma sonucunda banka çalışanlarının narsisist kişilik özelliklerinin işkoliklik özellikleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu, narsist kişilik alt boyutlarından ise liderlik ve sömürücülük alt boyutlarının işkolikliğin aşırı çalışma ve kompulsif çalışma boyutları üzerine anlamlı etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Narcissistic personality is an individual's excessive self-love, seeing himself as superior and special than other people, success-oriented, and a personality state that demands appreciation in any situation. Recently, the issue has attracted attention by the business world. Workaholism, on the other hand, is a condition that results in individuals' tendency to work excessively, putting their work life at the center of their lives, and being away from both their family and social lives. While this situation causes negative consequences for the individual in terms of health and happiness, it can also cause undesirable results in terms of performance and productivity in business life. The aim of this thesis is to investigate the effect of narcissistic personality on workaholism. The research was carried out on bankers working in public, participation and public participation banks in the central districts of Konya. As a result of this research, it was seen that narcissistic personality traits of bank employees had a significant effect on workaholism, and leadership and exploitative sub-dimensions of narcissistic personality had a significant effect on overworking and compulsive working dimensions of workaholism.