Coğrafi bölgelere göre rekreasyon alanı kullanımına ilişkin katılım engelleri ve tercih nedenleri
Reasons of preference and participation barriers redarding the use of recreation areas by geographical regions
- Tez No: 812250
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE BAŞARAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşayan insanların yaşadıkları rekreasyon alanlarının kullanımlarını engelleyen ve tercih nedenlerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Yöntem: Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 709 katılımcı oluşturmuştur. Veriler, ulaşılabilen kişilerle yüz yüze, yüz yüze görüşmenin mümkün olmadığı kişilerle Google Formlar aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgiler Formu ile Gümüş ve Özgül (2017) tarafından geliştirilen Rekreasyon Alanı Katılım Engelleri Ölçeği (RAKE) ve Rekreasyon Alanı Tercih Etkenleri Ölçeği (RATE) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 21.0 paket programı ile yapılmıştır. Normal dağılıma gösteren verilere ikili karşılaştırmalarda bağımsız örneklem sample t testi çoklu karşılaştırmalarda ise tek yönlü varyans analizi (anova) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study to determine the factors that prevent the use of recreation areas where people living in different regions of Turkey live and affect the reasons for their preference. Method: The sample of the study consisted of a total of 709 participants selected from different geographical regions of Turkey by simple random sampling method. A part of data was dotaired face-to-face with the people who could be reached. Othe part of the data was obtained through Google forms with people whom face-to-face meeting was not possible. Recreation Area Participation Barriers Scale (RAKE) and Recreation Area preference Factors Scale (RATE) that were developed by Gümüş and Özgül (2017) and Personal Information Form were used as data collection tools in the research. SPSS 21.0 packaged software analyzed the data.