Tavşan vokal kordunda hyalüronik asit'in, polilaktikkoglikolik asit/pluronik F127 ve polilaktikkoglikolik asit/pluronik f127-fibroblastik büyüme faktörü birleşiminin doku üzerindeki etkilerinin endoskopik muayene ve histopatolojik analiz yapılarak karşılaştırılması
Comparison of the effects of hyaluronic acid, polylactic coglycolic acid/pluronic F127 and polylactic coglycolic acid/pluronic F127 fibroblastic growth factor combination on tissue in rabbit vocal cord by endoscopic examination and histopathological analysis
- Tez No: 812251
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK KEZBAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tek taraflı vokal kord paralizisi, öncelikle ses kısıklığı ve nefesli konuşmaya, nadiren yutkunma sırasında aspirasyona neden olabilen ve asemptomatik olarak da seyredebilen bir patolojidir. Hastalarda glottik yetersizliği giderebilmek için günümüzde sıklıkla uygulanan yöntem enjeksiyon laringoplasti olup bu yöntemde en sık kullanılan materyal hyalüronik asit olmakla beraber çok sayıda biyouyumlu materyaller denenmiştir. Çalışmamızda, etki süresi hyalüronik asitten daha uzun olabilecek yeni bir materyalin ortaya konması amaçlandı. Deneyimizde her grupta 10'ar adet olmak üzere toplam 30 tavşan kullanıldı ve sekiz haftalık takip süresi planlandı. Grup A'ya Hyalüronik asit, Grup B'ye PLGA/Pluronik F127 ve Grup C'ye PLGA/Pluronic F127 ve Fibroblast Büyüme Faktör'ü enjekte edildi. Takip süresinde hayvanlara 1. günde, 1., 4. ve 6. haftalarda endoskopik muayene yapılarak kayıt alındı ve rima açıklıkları ölçüldü. Deney sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek total larinjektomi uygulandı, spesmenler patolojiye gönderildi. Histopatolojik incelemeye göre Grup A, Grup B ve Grup C'deki tavşanların tümünün enjeksiyon yapılan kordlarında, kontrol grubu olarak kabul edilen sol vokal kordlarına göre mukozal ve submukozal enflamasyon seviyeleri daha yüksek olarak saptandı ve sonuç istatistiksel anlamlı bulundu. Gruplar arasında ise enjeksiyon yapılan kordlarda mukozal ve submukozal enflamasyon seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. Birinci gün ve 1. ay ölçümlerinde en geniş rima açıklığı A grubunda, en dar rima açıklığı C grubunda elde edildi ve elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Grupların tümünde en dar rima glottis açıklığı 1. haftada gözlendi. Bu bulguların ışığında PLGA/Pluronik F127 ve PLGA/Pluronik F127+FGF birleşiminin biyouyumlu materyaller olduğu ancak hyalüronik asitten daha uzun etki süresine sahip olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Unilateral vocal cord paralysis is a pathology that may cause hoarseness and shortness of breath, rarely aspiration during swallowing, and may progress asymptomatically. Injection laryngoplasty is the most frequently applied method in order to eliminate glottic insufficiency in patients, and the most commonly used material in this method is hyaluronic acid, and many biocompatible materials have been tried. In our study, it was aimed to reveal a new material with a longer duration of action than hyaluronic acid. In our experiment, a total of 30 rabbits, 10 in each group, were used and a follow-up period of eight weeks was planned. Group A was injected with Hyaluronic acid, Group B with PLGA/Pluronic F127, and Group C with PLGA/Pluronic F127 and Fibroblast Growth Factor. During the follow-up period, the animals were recorded by performing endoscopic examination on the 1st day, 1st, 4th and 6th weeks, and the rima openings were measured. At the end of the experiment, animals were sacrificed and total laryngectomy was performed, and the specimens were sent to pathology. According to the histopathological examination, mucosal and submucosal inflammation levels were found to be higher in the injected cords of all rabbits in Group A, Group B and Group C compared to the left vocal cords considered as the control group, and the result was statistically significant. There was no statistically significant difference between the groups in terms of mucosal and submucosal inflammation levels in the injected cords. In the first day and first month measurements, the widest rima aperture was obtained in group A, and the narrowest rima aperture was obtained in group C, and the results obtained were statistically significant. The narrowest rima glottis opening was observed at week 1 in all groups. In the light of these findings, it was determined that PLGA/Pluronic F127 and PLGA/Pluronic F127+FGF combination were biocompatible materials but did not have a longer duration of action than hyaluronic acid.