Hibrit (doğal ve yapay) aydınlatma sistemlerinin araştırılması ve örnek bir uygulama
Investigation of the hybrid (natural and artificial) lighting systems and a case study
  1. Tez No: 812264
  2. Yazar: MERTCAN KARLIDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ONUR HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Enerji taleplerinde yaşanan artış, elektrikli araçların yaygınlaşması, iklim krizi, enerji kaynaklarının günden güne azalmasından dolayı alternatif kaynaklardan verimli bir şekilde yararlanmak ve harcanmakta olan enerjiden tasarruf edilebilmesi adına yeni uygulamaların gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Aydınlatma tarafından harcanmakta olan enerjinin azaltılabilmesi için, doğal kaynaklardan yararlanılması büyük bir önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, yapay ve doğal aydınlatma sistemlerinin bir arada kullanılabilme olanakları araştırılmıştır. Oluşturulan bir sistem üzerinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Farklı şartlar altında, kullanılabilecek olan aydınlatma teknikleri, kontrol metotları araştırılmıştır. Günışığı yoğunlaştırıcılı fiber optik aydınlatma sisteminin farklı hava koşullarında verim değerleri kayıt altına alınmış, hibrit aydınlatma sistemlerinin kontrol edebilmesini sağlayan bir otomatik kontrol sistemi tasarlanmış ve elle kontrol metotları sayesinde kişiden kişiye ve yapılacak iş durumuna bağlı olarak farklılık göstermekte olan aydınlık şiddeti değerlerinin istenilen değerlerde tutulabilmesini sağlayan bir prototip geliştirilmiştir. Son olarak geliştirilen prototipe ait detaylar ve prototip üzerinde gerçekleştirilen test sonuçları sunularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in energy demands, the spread of electric vehicles, the climate crisis, and the decrease in energy resources day by day, the necessity of new applications in order to benefit from alternative sources efficiently and to save energy is emerging. In order to reduce the energy consumed by lighting, it is of great importance to benefit from natural resources. In this thesis, the possibilities of using artificial and natural lighting systems together were investigated. Experiments were carried out on a created system. Lighting techniques and control methods that can be used under different conditions have been investigated. The efficiency values of the fiber optic lighting system with daylight concentrator were recorded in different weather conditions, an automatic control system has been designed that enables hybrid lighting systems to be controlled and a prototype has been developed that enables the luminous intensity values, which differ from person to person and depending on the work to be done, to be kept at desired values thanks to manual control methods. Finally, the details of the developed prototype and the test results performed on the prototype were presented and discussed.