Ödeme ve elektronik para kuruluşları için bir iç kontrol model önerisi
An internal control model proposal for payment and electronic money institutions
  1. Tez No: 812263
  2. Yazar: İPEK GÜNEŞTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE SEZGİN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Finansal kuruluşlar için etkin bir iç kontrol modelinin kurgulanması ve uygulamaya geçirilmesi oluşabilecek hata, hile ve suiistimalleri engelleyerek finans sektörünün öngörülebilir olması, verilen hizmetlerin niteliğinin artması ve dolayısıyla ekonomik gelişimin sağlanması açısından hayati önem taşımaktadır. Yazında farklı finans kuruluşlarının iç kontrol yapısını etkileyen belirli başlıklara odaklanmış akademik çalışmalar bulunmaktadır. Ancak dayandığı bilgi teknolojileri ve kanuni düzenlemeler ile kendine has dinamikleri olan ve finans kuruluşlarının özel bir çeşidi olarak karşımıza çıkan Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarına yönelik yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca iç kontrol sürecinin dayandığı farklı bileşenlerin etkileşimini bütüncül olarak ele alan bir çerçeveye ihtiyaç vardır. Bu kapsamda yapılan tez çalışması ile Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarına için bir iç kontrol model önerisi geliştirilmiştir. Bu modeli oluşturan bileşenler arası ilişkiler ve etkileşimler ayrıntılarıyla sunulmuştur. Bu sayede hem yazındaki boşluğa katkıda bulunulmuş hem de uygulayıcılar için rehber olabilecek bir genel bakış açısı geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra gelecekte yapılacak araştırmalara da zemin hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Establishing and implementing an effective internal control model for financial institutions is vital in preventing errors, fraud, and abuses that may occur, making the financial sector predictable, increasing the quality of the services provided, and thus ensuring economic development. In the literature, studies focus on specific topics that affect the internal control structure of different financial institutions. However, Payment and Electronic Money Institutions, a particular type of financial institution with unique dynamics counting on information technologies and regulations, are understudied. There is also a need for a framework that holistically addresses the interaction of the different components on which the internal control process is based. Accordingly, this thesis proposes an internal control model that has been developed for Payment and Electronic Money Institutions. The relationships and interactions between the components that make up this model are presented in detail. In this way, a framework is introduced that can contribute to the literature gap and guide practitioners in developing an efficient internal control system. In addition, this thesis provides a fruitful research ground for future studies.