Balıkesir ilinde zeytin alanları
Olive fields in Balıkesir province
- Tez No: 81229
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER KALELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ziraat, Geography, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Zeytin,“Oleaceae”familyasının“Olea”cinsinin,“Olea europeae”türünün,“Olea europeae sativa”içerisinde yer alan alt türüdür. Zeytin ağacı, Dünya üzerinde 30°-45° kuzey ve güney enlem dereceleri arasında yayılım göstermektedir. Akdeniz ikliminin karakteristik meyvelerinden biri olmakla birlikte bozulmuş Akdeniz ikliminde de görülmektedir. Optimum gelişim için vejetasyon döneminde sıcaklık 12°-22° arasında olmalıdır. Ayrıca meyve oluşumu için bir soğuklama dönemine ihtiyacı vardır. Vejetasyon dönemi içerisinde gerekli olan toplam sıcaklık isteği ise 5300° C dir. Zeytin ağacı, 600 mm. -700 mm. den az yağış alan yerlerde hem sofralık, hem yağlık; 800 mm. -1000 mm. yağış alan yerlerde ise sadece sofralık olarak ürün vermektedir. Zeytinliklerin büyük bir kısmı diğer tarımsal ürünlerce değerlendirilmesi güç olan eğimli, dağlık, yamaç arazilerde kurulmuştur. Zeytinliklerin büyük bir kısmında eğim %15-20 arasında değişmektedir. Vadi tabanlarından çok, dağ yamaçlarında ve özellikle de sıcak olan güney yamaçlarda geniş yayılım göstermektedir. 82Zeytin ağacı fakir topraklarda dahi yetişebilmesine rağmen, toprağın drenajının iyi, geçirgen, kolay işlenebilen, humusça zengin ve derin (en az 1 m.) olması önemlidir. Zeytin yetiştiriciliği, tarımsal ekonomiye büyük katkıları olan bir tarım koludur. Pek çok ailenin geçimine katkıda bulunmaktadır. Zeytinin verimliliği kültürel bakım tedbirleriyle mümkün olmaktadır. Zeytin bitkisinin anavatanının Güneydoğu Anadolu Bölgesi veya Suriye olduğu pek çok kaynakta yer almaktadır. Dünyada yaklaşık olarak 10 milyon hektar alan üzerinde yaklaşık 800 milyon zeytin ağacı bulunduğu saptanmıştır. Günümüzde İtalya, Yunanistan, İspanya, Türkiye, Tunus ve Fas zeytin yetiştiriciliğinde önemli ülkelerdir. Ülkemizde, Doğu Anadolu Bölgesi dışında 6 coğrafi bölgede ve toplam 33 ilde zeytin yetiştirilmektedir. Ülkemizde toplam 87.581.000 adet zeytin ağacı vardır. Marmara Bölgesi %26.9 oranı ile ikinci sıradadır. Marmara Bölgesi'ndeki ağaçların yarıya yakını (%45) Balıkesir ilinde bulunmaktadır. İlde, 10.090.750 adet meyve veren yaşta,225.020 adet meyve vermeyen yaşta olmak üzere toplam 10.315.770 adet zeytin ağcı yer almaktadır. Balıkesir ilinin Edremit, Burhaniye, Ayvalık, Gömeç, Erdek, Havran, Bandırma ve Marmara ilçelerinde zeytin yetiştirilmektedir. 83Ülkemizde, 1995 yılı verilerine göre 515.000 ton zeytin üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu üretim içerisinde Balıkesir ilnin payı %16 olup, ilde 82.459 ton üretim yapılmıştır. Üretilen zeytinlerin bir kısmı yağlık, bir kısmı sofralık olarak tüketilmektedir. Üretilen zeytinlerin büyük bir kısmı iç tüketimde kullanılmaktadır. Ülkemizde kişi başına düşen zeytin tüketimi 2.2 kg. dır. 84
Özet (Çeviri)
SUMMARY Balıkesir is an administrative Province of Turkey which is situated in the South Marmara Region of the West Anatoiia. Balıkesir Province is surrounded by the Çanakkale Province and the Agean Sea from the W, the Marmara Sea from the N, the Bursa and the Kütahya Provinces from the E and the Izmir and Manisa Provinces from the S. The Balıkesir Province, consists of the 19 disricts. These are Balıkesir Administrative Center District, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, İvrindi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı and the Susurluk districts. The research area, consists of the main morfological units too. These are Kaz Mountain (1774 meters) on the W, the Alaçam Mountains (1625 meters) on the SE, the Kapı Mountain (800 meters) on the N, the Balik&sir Plain on the middle, Susurluk Plain on the NE, the İvrindi, the Edremit, the Armutova and the Altinova plains on the W and the Manyas Lake on the N, İn the^ research area, average temperature is between °C 12.1 (Dursunbey Meteofelogy Station) and °C 16.6 (Ayvalık Meteorology Station ) 85and average precipitation is between 588.5 milimeters (Balıkesir Meteorology Station ) and 721.4 milimeters (Marmara Meteorology Station ). Economic activities in the Province of Balıkesir and its districts surrounding areas are various. İn the Province of Balıkesir is an important agricultural type is Olive. Anyway, in the Balıkesir Province and its surroundings the vegetation is vary and mainly consist of the Mediterranean varieties. Balıkesir Province and its districts are very attractive touristic place for the domestic and the foreign holiday makers. 86