İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki bilgisayar laboratuvarlarının mevcut durumunun değerlendirilmesi
At Primary and secondary schools computer labs extant states to increase the value
- Tez No: 81230
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
71 ÖZET Bu araştırmada; ilk ve ortaöğretimde bilgisayar laboratuvarlannın kullanım etkililiğinin donanım, zaman ve personel açısından saptanması amaçlanmıştır. İlk ve Ortaöğretim kurumlarının formatör öğretmen ve yöneticilerine uygulanmak üzere yönetici ve öğretmen anketi geliştirilmiştir. Anket, 81 formatör öğretmen ve bilgisayar öğretmenine, 42 yöneticiye uygulanmıştır. Elde edilen verilerin frekans (f) ve yüzdeleri (%) alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler tablolaştırılmış ve amaca uygun biçimde yorumlanmıştır. Bilgisayar laboratuvarlarının kullanım etkililiğini önleyen, donanımla ilgili sorunlar şöyle özetlenebilir: Genellikle her bilgisayara birden fazla öğrenci düşmektedir, laboratuvarlar yeterli büyüklükte değil, donanım sistemi ihtiyacı karşılayamamakta, teknik destek ve organizasyonda eksiklikler bulunmaktadır. Bilgisayarların bir kısmı arızalı durumdadır. Laboratuvardaki bilgisayar sayılarında kurulduğu günden bugüne kadar 2 kat artış olmuştur. Bilgisayarların çoğunluğu Novel ve Windows Nt Ağ sistemi tütündedir. Bilgisayar laboratuvarlarının çoğunluğu U şeklinde tasarlanmıştır. Bilgisayar laboratuvarlarının kullanım etkililiğini olumsuz yönde etkileyen, zaman açısından yaşanan sorunlar şöyle özetlenebilir: Öğretmenlerin bir kısmı, derse başlamadan önce bilgisayar72 laboratuvarında hazırlık yapacak zamanı bulamamaktadır. Okulların çoğunluğu, bilgisayar laboratuvarını çeşitli yarışmalar için kullanmamaktadır. Öğretmenlerin bir kısmı derslerinde eksik kalan kısımları tamamlamak için bilgisayar laboratuvarından yararlanamamaktadır. Bilgisayar laboratuvarlarının çoğunluğu hafta sonu ve yaz tatillerinde açık tutulmamaktadır. Bilgisayar laboratuvarlarında en fazla Meslek dersleri yapılmaktadır. Bilgisayar laboratuvarının kullanım etkililiğini önleyen, personel açıdan yaşanan sorunlar şöyle özetlenebilir: Öğretmenlerin bir kısmı, bilgisayarla ilgili bilgilerinin yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenler bu alandaki eksikliklerini gidermek için daha çok yazılı kaynaklara (dergi,gazete vb.) başvurmaktadır. Çoğu okulda bilgisayarın bakım ve onarımı için nitelikli eleman bulunmamaktadır. Bilgisayar laboratuvarlarının etkin kullanımına yönelik önerilere formatör öğretmenlerin çoğunluğu tamamen katılmaktadır.
Özet (Çeviri)
73 ABSTRACT In this search, at Primary and Secondary Schools, the impression of using computer labs is aimed. Hardware, time and stuff are also kept in mind. A survey is built up for carrying out the pimary and secondary school managers and teachers. The survey is carried out on 81 exprerienced teachers and also some computer teachers. It's carried out on 42 managers. At the end of the survey some databases are abtained and their percents are stabilized. At the end of the analysis; the result of them boarded and interpreted in suitable forms. We can summarize the problems about hardware that prevent the usage of computer labs: Most general problem is that many students with one computer, the labs aren't big enough, hardware can't afford read of the system, there are some lack in technical supports and organizations. Some of the computers are out of order. The number of the computers are twice increased. Most of the computers are based on the Novel and Windows Nt system. The labs are designed in U position. The problems which are effected the impression of usingcomputer labs about time negatively are summarzed like that: Some of the teachers, have no time Forpreparations before beginning the lesson. Most of the schools don't use the computer labs for their studies which are not completed. The schools don't use their labs for different contests. Most of the computer labs don't open at weekends or summer holidays. İn the computer labs, especially technical studies are carried out. The matters which are prevented the impression of using computer labs based on the stuff are numbered like that: Some of teachers explained that the knowledge about computer labs are not enough for. They also explained that they use the magazine or newspapers for having extra knowledge about computer labs. There are no experienced stuff for mending the problems about computers. Most of the trained teachers think that there are many methods can be useful for usage of computer labs.