Sanatın gelecekteki iz düşümü: Transhümanizm kavramı
Future projection of art: The concept of trans humanism
  1. Tez No: 812338
  2. Yazar: BÜŞRA AKMAN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma ele aldığı kavramlar bakımından Türkçe literatürde, akademik anlamda yer bulamamış yenilikçi kavramları ele alarak, bu bağlamda gelişen sanatsal etkinliklere ve araştırmalara kaynaklık etmeyi ve henüz mesafeli yaklaşılan bu kavramları analiz ederek bilinir hale getirmeyi hedeflemektedir. ''Sanatın Gelecekteki İzdüşümü: Transhümanizm Kavramı '' başlıklı yüksek lisans tezi sanatın gelecekte nasıl bir durumda olacağına dair varsayımları ve özellikle transhümanizm kavramını ele alarak incelemektedir. Sanatın gelecekte neye benzeyeceği ya da nasıl bir süreçten geçmesi gerekeceğini merak ederek, transhümanizm gibi yeni doğmuş kavramla beraber etkileşimini araştırmaktayım.Teknoloji gibi büyük bir etkinin, insanlarla birlikte sanat üzerindeki egemenliğini göz ardı edememekteyiz. Çağın değişmesiyle, sanatçıların üretimleri, etkilendiği olaylar, kavramlar ve kuramların temelleri değişmektedir. Buna bağlı olarak hayatımızın parçası olarak gösterebileceğimiz teknoloji, sanatı ve sanatçıyı bambaşka bir geleceğe hazırlamaktadır. Transhümanizm kavramı, hayatımıza yeni girmiş bir kavram olmakla beraber aslında kültürel ve entelektüel bir hareket olarak desteklenmektedir. Gelecekçi ve yeni anlayışları bünyesinde bulundurmak isteyen bu kavram, insanların daha uzun ömürlü olması, hayat standartlarının yüksek olması için her türlü sistemi geliştirip hayata kazandırmayı hedeflemektedir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Sanata genel bakış ve yaklaşım hedefli, çağdaş sanat yorumlamalarını kapsayan konu dahilinde sanat hakkında bilgi veren bir bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde, teknolojinin tarihiyle başlayan, dijital kültür ve insan arasındaki süreci aktaracak bilgilerden oluşmaktadır. Üçüncü bölüm, transhümanizm kavramının temellerinden başlayarak, tüm özelliklerini incelemektedir. Transhümanizme odaklanan teknolojik gelirmeler, posthuman kavramı ile ilişkisini incelemekteyim. Dördüncü kısımda, transhümanizm ile sanatın birleşmesini, ortak noktaları ve etkileşimlerini gösteren bölümde kripto sanatın nasıl var olduğunu ve hangi yönleriyle sanatı etkilediğini araştırarak sanatçı ve eser örnekleriyle devam etmektedir. Beşinci bölüm, kendi anlayışım doğrultusunda sunduğum yapıtım, esinlenme metodum ve uygulama olarak tez sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
In terms of the concepts it deals with, this study aims to take the innovative concepts that have not found a place in the academic sense in the Turkish literature, to be a source for developing artistic activities and research in this context, and to make these concepts known by analyzing these concepts, which are still approached from afar. The master's thesis titled“The Future Projection of Art: The Concept of Transhumanism”examines the assumptions about the future of art, and especially the concept of transhumanism. Wondering what art will look like in the future or what kind of process it will have to go through, I am researching its interaction with the newborn concept such as transhumanism. We cannot ignore the dominance of a great influence like technology on art together with people. With the change of the age, the productions of the artists, the events, the concepts and the foundations of the theories are changing. Accordingly, technology, which we can show as a part of our lives, prepares art and artists for a completely different future. Although the concept of transhumanism is a concept that has just entered our lives, it is actually supported as a cultural and intellectual movement. This concept, which wants to incorporate futuristic and new understandings, aims to develop and bring to life all kinds of systems so that people can live longer and have high living standards. This study consists of five parts. The first section consists of a section that gives information about art within the scope of the subject, which aims at an overview and approach to art, and covers interpretations of contemporary art. In the second part, it consists of information that starts with the history of technology and will transfer the process between digital culture and human. The third chapter examines all aspects of the concept of transhumanism, starting from its foundations. Technological developments focusing on transhumanism, I examine its relationship with the concept of posthuman. In the fourth part, in the section that shows the merger, common points and interactions of transhumanism and art, it continues with examples of artists and works by investigating how crypto art exists and in which aspects it affects art. In the fifth chapter, the thesis ends as my work, inspiration method and application that I presented in line with my own understanding.