Muğla ilindeki spor örgütlerinde çalışan antrenörlerin liderlik özelliklerinin iletişim becerileri ve yaşam doyumlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of leadership characteristics of sports organizations working trainers in Muğla province on communication skills and life satisfaction
- Tez No: 812340
- Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ OSMAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı Muğla ilindeki spor örgütlerinde çalışan antrenörlerin liderlik özelliklerinin iletişim beceriler ve yaşam doyumlarına etkisinin incelenmesidir. Belirlenen bu amaç doğrultusunda mevcut çalışmanın evren ve örneklem gurubunu Muğla ilindeki spor örgütlerinde çalışan 365 antrenör oluşmaktadır. Antrenörlerin liderlik özelliklerinin belirlenebilmesi amacıyla, Bolman ve Deal (1991) tarafından geliştirilen Dereli (2003) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirliği yapılan liderlik yönelimleri ölçeğinden yararlanılmıştır. Antrenörlerin yaşam doyumu düzeylerinin belirlenebilmesi için çalışma kapsamında Diener vd. (1985) tarafından geliştirilen, Köker (1991) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan yaşam doyumu ölçeğinden yararlanılmıştır. Antrenörlerin iletişim becerileri için Korkut (1996) tarafından geliştirilen iletişim becerileri değerlendirme ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırmada evren ve örneklemi içerisinde yer alan antrenörlerden elde edilen verilerin analizi; SPSS 26 paket programı yapılmıştır. Verilerin dağılımlarını incelemek için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Yaşam doyumu, iletişim becerileri ve liderlik yönelimlerinin çarpıklık ve basıklık değerlerinin -2 +2 değer aralığında yer almasından dolayı verilerin normal dağıldığı kabul edilmiştir (George ve Mallery, 2010). Bu sebeple çalışmada parametrik testlerden yararlanılmıştır. Antrenörlerin çeşitli kişisel özellikler bakımından yaşam doyumları, iletişim becerileri ve liderlik yönelimlerinin karşılaştırılması için bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Muğla ilindeki spor örgütlerinde çalışan antrenörler ile gerçekleştirilen bu çalışmada sonuç olarak; antrenörlerin insan kaynaklı liderlik yönelimleri arttıkça hem yaşam doyumu düzeyleri hem de iletişim becerilerinin de arttığı, antrenörlerin yapısal, insan kaynaklı, politik ve sembolik liderlik yönelimleri arttıkça da iletişim becerilerinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of leadership characteristics of coaches working in sports organizations in Muglia on communication skills and life satisfaction. In line with this determined purpose, the universe and sample group of the current study consists of 365 trainers working in sports organizations in Muglia province. In order to determine the leadership characteristics of coaches, the leadership orientations scale developed by Bolman and Deal (1991) and validated and reliable in Turkish by Dereli (2003) was used. In order to determine the life satisfaction levels of the trainers, Diener et al. (1985) and the Turkish validity and reliability studies of Koker (1991) were used. The communication skills assessment scale developed by Korkut (1996) was used for the communication skills of the trainers. Analysis of the data obtained from the coaches in the universe and sample of the research; SPSS 26 package program was made. In order to examine the distribution of the data, skewness and kurtosis values were examined. Since the skewness and kurtosis values of life satisfaction, communication skills and leadership orientations were in the -2 +2 value range, the data were considered to be normally distributed (George & Mallery, 2010). For this reason, parametric tests were used in the study. Independent sample t-test and one-way analysis of variance were used to compare the life satisfaction, communication skills and leadership orientations of the trainers in terms of various personal characteristics. As a result of this study, which was carried out with the trainers working in sports organizations in the province of Muglia; As the human-based leadership orientations of the coaches increase, both their life satisfaction levels and communication skills increase, and as the structural, human-based, political and symbolic leadership orientations of the coaches increase, their communication skills also increase.