Kültürel zekanın iş performansı üzerindeki etkisi: Konya'daki ihracat yapan firmalar üzerine araştırma
The effect of cultural intelligence on business performance: Research on exporting companies in Konya
  1. Tez No: 812408
  2. Yazar: EMRE AKOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAVACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde, özellikle ihracat yapan şirketlerde çalışanlar, meslek hayatlarının belirli dönemlerinde doğdukları ve yaşadıkları kültürden farklı kültürel ortamlarda görev yapma deneyimi yaşamaktadırlar. Bu süreçte, çalışanların farklı kültürel ortamlara uyum sağlama becerisi, farklı kültürlerdeki inanç ve hassasiyetleri fark edebilme yeteneği, farklı kültürden bireylerin düşüncelerini ve duygularını anlama kabiliyeti ile etkili iletişim kurabilme becerisi gibi özelliklerde farklılık gösterdikleri görülmektedir. Bu farklılıkların, çalışanların kültürel zekâsı ve iş performanslarıyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda, Konya ilindeki bir ihracat şirketinde çalışan 170 kişi (80 kadın, 90 erkek), ilişkisel ve nicel bir araştırma kapsamında incelenmiştir. Araştırma verileri, yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen anketler aracılığıyla toplanmıştır. Bu anketlerde, Kültürel Zekâ Ölçeği, İş Performansı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirliği, daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırıldığında yeterli olduğu görülmüştür. Kültürel Zekâ ile İş Performansı arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Doğrulayıcı Faktör Analizi yöntemi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, oluşturulan modelin geçerli olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları, Kültürel Zeka'nın iş performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, particularly in companies involved in exports, employees often experience working in cultural environments different from their own, at various stages of their careers. During this process, employees demonstrate differences in their ability to adapt to different cultural environments, perceive and understand the beliefs and sensitivities specific to those cultures, and effectively communicate and connect with individuals from diverse cultures. It is believed that these variations in cultural intelligence levels may be associated with job performance. In this context, a relational and quantitative research was conducted with 170 employees (80 female, 90 male) working in exports companies in Konya, Turkey. The research data was collected through face-to-face interviews using questionnaires, which included the Cultural Intelligence Scale, Job Performance Scale, and Personal Information Form. The reliability of the scales was found to be satisfactory when compared to previous studies. Confirmatory Factor Analysis was employed to analyze the relationship between Cultural Intelligence and Job Performance. The results indicated that the model constructed based on the analysis was valid. The research findings suggest that Cultural Intelligence has a significant impact on job performance.