Millet Yazma Eser Kütüphanesi Feyzullah Efendi Koleksiyonu El Câmi'u's-Sahîh adlı eserin konservasyon uygulamaları
Millet Manuscript Library Feyzullah Efendi Collection El Câmi'u's-Sahîh named artifact's conservation practices
- Tez No: 812464
- Danışmanlar: PROF. MUNA SİLAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Millet Yazma Eser Kütüphanesi Feyzullah Efendi Koleksiyonu'na ait müellifi Lil Buhari olan 475 Demirbaş numaralı El Câmi'u's-Sahîh isimli eserin, Miladi 1345 istinsah tarihli nüshasının konservasyon uygulamaları tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Tez kapsamında yazma eserlerin tarihçesi, tanımı ve bölümleri açıklanarak, yazma eserlerde bozulmaya neden olan etkenler belirtilmiş ve çalışmaya konu olan eserin koleksiyonu, müellifi, eser içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma kapsamında yapılan analizler, belgeleme formları, konservasyon uygulamaları ve eserin konservasyon öncesi-sonrası durumu yazılı ve görsel olarak açıklanmıştır. Bu çalışma ile yazma eser alanında çalışacak araştırmacılara kaynak taramasında yardımcı olma, yazma eserlerde bozulmaya neden olan etkenlerden bahsederek örnek olarak ele alınan eserin konservasyon uygulamalarını gerçekleştirip okuyucuyla paylaşılması amaçlanmıştır. Eserin cilt ve metin bölümü konservasyon uygulamaları Türkiye Yazma Eserler Kurumu Kitap Şifahanesi ve Arşiv Dairesi Başkanlığı'nda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The conservation practices of the copy of the work titled El Câmi'u's-Sahîh numbered 475, whose author is Lil Buhari, belonging to the Millet Manuscript Library Feyzullah Efendi Collection, dated 1345 AD, constitute the subject of this thesis. With in the scope of the thesis, the history, definition and sections of manuscripts are explained, the factors that cause deterioration in manuscripts are specified, and information about the collection, author, and content of the work subject to the study is given. The analyses, documentation forms, conservation practices and the state of the work before and after conservation are explained in written and visual form. With this study, it is aimed to help the researchers who will work in the field of manuscripts in resource scanning, to talk about the factors that cause deterioration in manuscripts, to realize the conservation practices of the work taken as an example and to share it with the reader. The conservation treatments of the binding and text were carried out at the Department of Book Shifa and Archives of the Manuscript Society of Turkey.