Sinematografla üretilen filmden telefonla üretilen filme: Dijitalleşmenin etkisiyle değişen sinema üretimi
From the film produced with cinematography to the movie produced by telephone: How digitalization is changing cinema production
  1. Tez No: 812465
  2. Yazar: KAMİL ATAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. KAĞAN OLGUNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sinematografi ve sinemanın tarihsel süreç boyunca pek çok değişim yaşadığı ve hala yaşamaya da devam ettiği söylenebilir. Görüntünün kaydedilmesiyle başlayan fotografik süreç ve devamında hareketli görüntünün temelini oluşturarak filme giden ilk adımlar oldu. Edison'un kinetoscope'u icadı ve onun sonucunda Lumiere kardeşlerin geliştirdiği sinematograf sayesinde sinema ortaya çıktı. Başlangıçta pelikül tabanlı üretilen filmler teknolojik gelişmelerle beraber yerini dijitale bırakmaya başladı ve sinematografi radikal bir değişiklik yaşadı. Bu değişikliğin temel nedeni peliküle oranla dijital film yapımının daha kolay olmasıdır. Üretilen film stoğunun laboratuvar ortamında kimyasal bir süreçten geçerek ortaya çıkması uzun süre almakla birlikte maliyetli bir süreç oluşturmakta dijitalde ise çekilen görüntüler anında izlenmekte ve görüntüde bir sorun varsa hemen müdahale edilebilmektedir. Dijitalleşme ile sinema üretiminin daha pratik hale geldiğini söylenebilir. Son dönemlerde gelişen telefon kamera teknolojisiyle film üretimi kolay ve ucuz hale gelmektedir. Akıllı telefonların sinema endüstrisine girmesi film üretimine yeni bir boyut getirmektedir. Akıllı telefon kamerasıyla üretilen filmlerin hem sinemada hem de sinematografide önemli bir değişim yarattığı söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
Cinematography and cinema have experienced many changes throughout the historical process and still continue to do so. The photographic process, which started with the recording of the image, was the first steps towards film by forming the basis of the moving image. Cinema emerged thanks to Edison's invention of the kinestokup and the cinamatograph developed by the Lumiere brothers as a result. Initially produced on the basis of pellicule, films began to be replaced by digital with technological developments and cinemagtography underwent a radical change. The main reason for this change is that it is easier to make digital film compared to pellicule. The emergence of the produced film stock through a chemical process in the laboratory environment takes a long time and creates a costly process, while in digital, the images taken are instantly monitored and if there is a problem in the image, it can be intervened immediately. We can say that cinema production has become more practical with digitalisation. With the recently developing phone camera technology, film production has become easy and cheap. With the introduction of smartphones into the cinema industry, it brought a new dimension to film production. Films produced with smartphone cameras have created a significant change in both cinema and cinematography.