Kısa süreli farklı antrenman metotlarının genç basketbolcuların bazı performans parametrelerine etkileri
The effects of different short-term training methods on some performance parameters of young basketball players
  1. Tez No: 812504
  2. Yazar: SONER ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı üç farklı kuvvet antrenman metodu olarak bileşik, süperset ve pliometrik antrenmanların basketbolcularda sıçrama, kuvvet ve şut isabetliliğine etkilerini incelemektir. Çalışmaya yaşları 14-17 Aralığındaki 31 genç basketbolcu katılmıştır. Katılımcılar rastgele 3 gruba ayrılmış, 4 haftalık antrenman periyodu öncesi ve sonrası fiziksel ölçümler, şut testleri (serbest atış, 2 sayılık atış, 3 sayılık atış), kavrama kuvveti ve 30 saniye mekik testleri, yatay sıçrama ve aktif sıçrama testleri ve izokinetik kuvvet testlerine tabi tutulmuşlardır. Grup-içi değişimlerde; parametrik test varsayımları sağlandığı değişkenler için eşleştirilmiş örneklemler t-testi, sağlanmadığı durumlar için Wilcoxon testi uygulanmıştır. Performans gelişimlerinin gruplara göre karşılaştırılmasında katılımcıların vücut ağırlıkları kontrol altına alınarak kovaryans analizi (ANCOVA) yapılmıştır. Çalışma sonuçlarında; kavrama kuvveti, 30sn mekik, dikey sıçrama, yatay sıçrama ve sürat performanslarında tüm gruplarda artış görülmüştür. İzokinetik kuvvette; 600sn-1 açısal hız için ekstansiyonda sadece pliometrik grupta artış görülürken, fleksiyonda tüm gruplarda artışlar anlamlıydı. 1800sn-1 açısal hız için ekstansiyonda bileşik ve pliometrik gruplarda artış, fleksiyonda yine tüm gruplarda artış görülmüştür. Gruplar arası değişimler ise tüm bağımlı değişkenler için anlamsızdı. 2 sayılık atışlarda; bileşik grubun 1.bölge, 5.bölge ve toplam skorlarında artış, süperset grubun ise 3. Bölge ve toplam skorlarında artış görülmüştür. 3 sayılık atışlarda; bileşik grupta 1.bölge ve toplam skorlarında, pliometrik grubun 1. 5. ve toplam skorlarında, süperset grubun ise sadece toplam skorlarında anlamlı artışlar görülmüştür. Üç antrenman yönteminin de şut ve fiziksel performansları benzer oranlarda etki bırakabileceği ancak gelişimlerin farklı yönleriyle değişiklik gösterebileceği düşünülmektedir. Gruplar arası karşılaştırmalarda anlamlı farklar olmadığı için bu noktada kesin çıkarımlarda bulunmanın mümkün olmadığı düşünülse; performans düşüşlerinin hiç olmaması seçilen 3 antrenman yönteminin de kısa dönemde faydalar sağlayabileceği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of compound, superset and plyometric training as three different strength training methods on jumping, strength and shooting accuracy in basketball players. 31 young basketball players between the ages of 14-17 participated in the study. Participants were randomly divided into 3 groups and applied physical measurements, shooting tests (free throws, 2-point shots, 3-point shots), handgrip strength, 30-second sit-ups repetitions, horizontal jump and active jump heights, and isokinetic strength before and after the 4-week training period. Paired samples t-test was used for the variables in which parametric test assumptions were met, and Wilcoxon test was used for the cases where they were not met. In order to compare the performance improvements according to the groups, covariance analysis (ANCOVA) was performed by controlling the body weights of the participants. In the results of the study; handgrip strength, 30 second sit up, vertical jump, horizontal jump and speed performances increased in all groups. In isokinetic strength; For 600s-1 angular velocity, an increase was observed only in the plyometric group in extension, while increases in flexion were significant in all groups. For the angular velocity of 1800 sec-1, the increases were observed in the compound and plyometric groups of extension values, of flexion in all groups. 2 point shots; Significant increases were observed in the 1st region, 5th region and total scores of the compound group, and in the 3rd region and total scores of the superset group. In 3-point shots; Significant increases were observed in the 1st region and total scores in the compound group, in the 1st, 5th and total scores of the plyometric group, and only in the total scores of the superset group. In conclusion, all three training methods can have similar effects on shooting and physical performances, but may differ in different aspects of development. Considering that it is not possible to make definite inferences at this point, since there are no significant differences in the comparisons between the groups; The absence of performance declines shows that all 3 selected training methods can provide benefits in the short term.