Sjögrenli kadın hastalarda pelvik taban egzersizlerinin ağrı, cinsel disfonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of pelvic floor training on pain, sexual dysfunction, and quality of life in female patients with sjogren
  1. Tez No: 812503
  2. Yazar: KADRİYE TUĞÇE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT YAPRAK ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; primer Sjögren Sendromlu (pSS) kadın hastalarda pelvik taban egzersizlerinin ağrı, cinsel disfonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya yaş ortalaması 47,78±9,18 olan 46 pSS'li kadın dahil edildi. Bireyler yaşa göre blok randomizasyon yöntemi ile iki gruba ayrıldı. Grup 1, 8 hafta boyunca her gün ev egzersizi olarak 30 dakikalık pelvik taban eğitimi aldı. Grup 2'ye yaşam stili değişiklikleri verildi. Pelvik ağrı derecesini değerlendirmek için Pelvik Ağrı Etki Anketi (Pelvic Pain Impact Questionnary, PAEA) ve Görsel Analog Skala (Visual Analog Scale, VAS), Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (Female Sexual Function Index, FSFI) cinsel işlev bozukluğunu değerlendirmek için, Pelvik Taban Distres Envanteri-20 (Pelvic Floor Distress Inventory 20, PTDE-20) kadınlarda pelvik semptomların neden olduğu rahatsızlık derecesini değerlendirmek için, Pelvik Taban Etki Anketi (Pelvic Floor Impact Questionnary, PTEA) pelvik semptomların bireyin günlük yaşam aktiviteleri, sosyal ilişkileri üzerine etkisini incelemek için, yaşam kalitesini değerlendirmek için Sağlık Değerlendirme Anketi (Health Assessment Questionary, HAQ) kullanıldı. Tüm değerlendirmeler başlangıçta ve 8. haftanın sonunda yapıldı. Bulgular: Çalışma öncesi gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Çalışma sonrası karşılaştırmalarda müdahale grubunda FSFI, VAS, PAEA, PTEA, PTDE-20'de (p:0,02-0,00); kontrol grubunda FSFI-lubrikasyon, PTEA ve PTDE-20'de (p:0,00-0,03) anlamlı fark vardı. Ayrıca çalışma sonrası karşılaştırıldığında müdahale grubunun FSFI-total (Z:-3,40, p:0,01), FSFI-orgazm (Z:-3.13, p:0,02), FSFI-memnuniyet (Z:-2,27, p:0,02), FSFI-ağrı (Z:-2,42, p:0,01), PTDE-20 (Z:-3,42, p:0,00), POPDE-6 (Z:-3,00, p:0,00), KRADE8 (Z:-2,18, p:0,02), ÜDE-6 (Z:-3,64, p:0,00) açısından daha üstün olduğu görüldü. Sonuç: Pelvik taban eğitiminin pSS'li hastalarda cinsel işlev bozukluğu ve pelvik semptomlarının neden olduğu rahatsızlık üzerinde olumlu etkisi vardır. Pelvik taban egzersizleri, pSS'li hastalarda cinsel işlevi ve pelvik taban disfonksiyonlarını iyileştirmek için ev egzersizi olarak rehabilitasyona dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to examine the effects of pelvic floor exercises on pain, sexual dysfunction and quality of life in female patients with Sjögren's. Method: 46 female pSS patients with an average age of 47.78±9.18 were included in the study. Patients were divided into two groups by block randomization method. Group 1 received 30 minutes of pelvic floor training program every day as a home exercise for 8 weeks. Group 2 received education about life style changes. Pelvic Pain Impact Questionnaire (PPIQ), Visual Analog Scale (VAS) and was used to evaluate degree of pelvic pain, Female Sexual Function Scale (FSFI) was used to evaluate the sexual dysfunction, Pelvic Floor Disability Index-20 (PFDI-20) was used to evaluate the degree of certain discomfort caused by pelvic symptoms in women , Pelvic Floor Impact Questionnaire (PFIQ-7) was used to evaluate the effect of bladder, bowel, and pelvic symptoms on the individual's activities of daily living, social relationships, and emotions, Health Assessment Questionnare (HAQ) was used to evaluate the quality of life. All evaluations were performed at baseline and at the end of the 8th week. Results: When the groups were compared before training, there was no significant difference (p>0.05). In post-training comparisons, there was a significant difference in FSFI, VAS, PPIQ, PFIQ-7, PFDI-20 in intervention group (p:0.02-0.00); in FSFI-lubrication, PFIQ-7 and PFDI-20 (p:0.00-0.03) in control group. In addition, after post-training, intervention group was found to be superior in terms of FSFI total (Z:-3.40, p:0.01), FSFI-orgasm (Z:-3.13, p:0.02), FSFI-satisfaction (Z:-2.27, p:0.02), FSFI-pain (Z:-2.42, p:0.01), PFDI-20 (Z:-3.42, p:0.00), POPDI-6 (Z:-3.00, p:0.00), CRADI-8 (Z:-2.18, p:0.02), UDI-6 (Z:-3.64, p:0.00) compared with control group. Conclusion: As a result of our study, pelvic floor training has a positive effect on sexual dysfunction and discomfort caused by pelvic symptoms in patients with pSS. Pelvic floor training should be included in rehabilitation programs as a home exercise to improve sexual function and pelvic floor dysfunctions for patients with pSS.