Kültürel miras varlıklarının turizme açılmasına ilişkin yerel halkın bakışı: Savur-Dereiçi örneği
Residents'attitudes to the bringing cultural heritage assets to tourism: The case of Savur-Dereiçi
- Tez No: 812527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN EMRE DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Turizm, Art History, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kültürel miras unsurları geçmiş ile gelecek arasında birer köprü görevini üstlenmektedir. Bu görevin sürdürülebilir olabilmesi adına birçok alan koruma altına alınmıştır. Kültür turizmine olan ilgideki artış ile birlikte korunan alanların turizme açılması ve sürdürülebilir turizm anlayışı gelişim göstermektedir. Turizme açılan kültürel miras unsurları ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel boyutlarda yarar veya zarar sağlayabilmektedir. Bu yarar ve zararın derecesinin yerel halkın tutum ve davranışları ölçüsünde değişim gösterdiği bilinmektedir. Dolayısıyla yerel halkın görüşleri dikkate alınmadan bir bölgede yer alan kültürel miras unsurlarının turizme kazandırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması pek mümkün değildir. Bu amaç doğrultusunda korunan bir alan olan Mardin ili Savur ilçesine bağlı Dereiçi Köyü'nün turizme yönelik gelişiminde yerel halkın turizme bakış açısı ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel faktörlere göre değerlendirilmiştir. Nicel araştırma deseninin uygulandığı bu çalışmada anket tekniğinden yararlanılmıştır. Yerel halktan rastgele seçilmiş olan 18 yaş ve üstü 400 kişiye uygulanan anket SPSS veri analiz uygulamasında Bağımsız Örneklem T-Test ve One-way analysis of variance (ANOVA) analizine tabi tutulmuştur. Çalışmanın herhangi bir bölüm ve herhangi bir boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage assets serve as a bridge between the past and the future. Many cultural sites have been designated as protected to carry out this mission. As interest in cultural tourism grows, so does the bringing of protected areas to tourism and the concept of sustainable tourism. Cultural heritage sites that are available to tourism might give economic, socio-cultural, and environmental benefits of drawbacks. It is well understood that the degree of benefit and harm varies depending to the local beliefs and practices. As a result, it is impossible to incorporate cultural heritage aspects into tourism in a region and assure their long-term viability without considering local opinion. In accordance with this purpose, the economic, socio-cultural and environmental aspects were used to assess local people's attitudes toward tourism in the development of Dereiçi village of Savur district in the province of Mardin, which is a significant protected area. The quantitative research method and the questionnaire methodology were used in this study. The questionnaire was applied to 400 people aged 18 and over who were selected at random from the local community and subjected to Independent Sample T-Test and One-way analysis of variance (ANOVA) analysis in SPSS data analysis application. There was no significant difference detected in any part or feature of the study.