Giyilebilir eğitim materyali kullanımının stomalı bireylerde kaygı uyum ve öz etkililik düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of wearable educational materials on anxiety adjustment and self – efficacy levels in individuals with stoma
  1. Tez No: 812599
  2. Yazar: HACER ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, giyilebilir eğitim materyali kullanımının stomalı bireylerde kaygı, uyum ve öz et etkililik düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amacı ile randomize kontrollü tasarımda yapıldı. Araştırma İstanbul'da bulunan özel bir sağlık grubunun iki farklı hastanesinde Ekim 2021- Nisan 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini kolostomi/ileostomi açılan hastalar oluştururken dahil edilme kriterlerine uyan deney grubunda 33, kontrol grubunda 37 olmak üzere toplamda 70 hasta dahil edildi. Deney grubunda yer alan hastalara giyilebilir eğitim materyali ile eğitim verilirken kontrol grubundaki hastalara rutin yöntemle eğitim gerçekleştirildi. Hastaların ilk stoma bakımlarında kaygı düzeyleri değerlendirildi. Hastaların taburculukta, üçüncü ve altıncı haftada öz etkililik ve uyum düzeyleri değerlendirildi. Verilerin toplanması sırasında“Hasta Tanılama Formu”,“Durumluluk Kaygı Ölçeği”,“Stoma Öz-Etkililik Ölçeği”ve“Ostomili Bireylere Yönelik Uyum Ölçeği”kullanıldı. Araştırma kapsamında hastaların yaş ortalaması 53,51±16,03, %50'si erkek, %64,3'ünün kolorektal kanser tanılı ve %82,9'una geçici stoma açıldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized controlled design to evalation of the wearable educational materials on anxiety, adjustment and self-efficacy levels ın ınvididuals with stoma. The research was conducted in two different hospitals of a private health group in Istanbul between October 2021 and April 2023. While the study population consisted of patients with colostomy/ileostomy, a total of 70 patients, 33 in the experimental group and 37 in the control group, who met the inclusion criteria, were included. While the patients in the experimental group were trained with the wearable educational material, the patients in the control group were trained with the routine method. Anxiety levels of the patients were evaluated in their first stoma care. The self-efficacy and adjustment levels of the patients were evaluated at discharge, in the third and sixth weeks.“Patient Diagnosis Form”,“State Anxiety Inventory”,“Stoma Self-Efficacy Scale”, and“Adjustment Scale for Individuals with Ostomy”were used during data collection. Within the scope of the study, it was determined that the mean age of the patients was 53.51±16.03; 50% were male, 64.3% were diagnosed with colorectal cancer, and 82.9% had a temporary stoma.