Development of Targeted Drug Release Systems as an Effective Therapy for COVİD-19
COVİD-19 için etkili bir tedavi olan hedefli ilaç salim sistemlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 812609
  2. Yazar: ASLI AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde, SARS-CoV-2 virüsüne bağlanarak hücre enfeksiyonuna neden olan viral hastalıklar için yeni ilaç taşıma sistemleri geliştirilmiştir. Özellikle virüslerin yayılma ve çoğalma hızları göz önünde bulundurularak ve ölüme neden olarak, Covid-19 pandemisi sırasında daha etkili ve odaklı tedavilerin geliştirilmesi hayati hale gelmiştir. İlaç taşıma aracı olarak niosomlar kullanılmıştır. Çünkü onlar non-iyonik, biyolojik olarak parçalanabilir, biyokompatibl, non-immünojenik ve yapısal karakterizasyonları bir spesifik molekülle bağlanarak ayarlanabilir. Ayrıca hedefe yönelik taşıma ve viral hastalıkların tedavisi için kontrollü salınım imkanı sağlarlar. Bu projede kullanılan bu yeni ilaç taşıma sistemleri, tedavi için daha etkili olan hedefe yönelik ve ilaç yüklü niosomları içerir. Benzer ACE2 reseptörlerinin tasarımı, hedefe yöneliklik ve özgüllük sağlar. Bu amaçla, etkin ilaç moleküllerinin sadece enfekte olmuş veya enfekte olma eğiliminde olan hücrelere taşınmasını sağlayacak nanometre boyutlu bir hedefe yönelik ilaç taşıma sistemi tasarlandı; ve bu hedefe yönelik ilaç yüklü nanopartiküller, alınan ilaç dozunu ve ilgili yan etkileri azaltır. P4 peptidi olarak adlandırılan bir özel peptid, özellikle virüs enfeksiyonuna yatkın hücrelere yüksek afiniteli olarak ACE2 reseptörlerine seçici bağlanmayı sağlamaktadır. Bir anti-enflamatuar ajanla ilaç yüklemesi, olası enfeksiyon hasarına bağlı iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve hastalığın süresini azaltır. Sonuç olarak, ACE2 reseptörüne yönlendirilen yeni bir ilaç yüklü nanopartikül tasarımı, tedavi sırasında hızlı iyileşmeyi, ölüm oranının ve yan etkilerinin azalmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new drug delivery systems has been developed for viral diseases that cause cell infection by binding to SARS-CoV-2 virus. Especially considering the spread and proliferation rates of viruses and causing death, the development of more effective and focused treatments has become crucial during the Covid-19 pandemic. Niosomes were used as a vehicle for drug delivery. Because, they are non-ionic, biodegradable, biocompatible, nonimmunogenic and their structural characterization can be adjusted by binding a specific molecule. They also enable targeted delivery and controlled release for the treatment of viral diseases. These new drug delivery systems used in this project include targeted and drug-loaded niosomes that provide more efficacy for the treatment. The design of similar ACE2 receptors enables targeting and specificity. For this purpose, a nanoSized targeted drug delivery system was designed to provide the delivery of active drug molecules only to the infected or tended to be infected cells; and these targeted drug-loaded niosomes reduce the dose of drug taken and related side effects. A specific peptide called as P4 peptide conjugation provided selectively binding to ACE2 receptors with high affinity, especially to cells prone to virus infection. Drug loading with an antiinflammatory agent help reduce inflammation caused by possible infection damage and and decrease the duration of the disease. As a conclusion, a new drug loaded niosome design targeted to the ACE2 receptor may enable rapid improvement, decreased mortality rate and decreased side effects during the treatment.