Halofilik arkelerle sentezi yapılan gümüş nanopartikülünün karakterizasyonu
Characterization of silver nanoparticules synthesized by halophilic archaea
- Tez No: 812613
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Optimum üremeleri için genellikle yüksek konsantrasyonda (150–200 g/l üzerinde) NaCl'e ihtiyaç duyan halofilik arkeler çeşitli biyoteknolojik uygulamalar yönünden geniş bir potansiyele sahiptir. Nanomalzemelerin biyojenik sentezi, üretim açısından yeşil ve daha çevre dostu bir yöntem sağlaması nedeniyle nanoteknoloji alanında büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmada 5 farklı halofilik arke suşu (A235, A212, B65, CHB1 ve F75A) ile yüksek tuzlu kompleks ortamda üretilen gümüş nanopartiküllerinin karakterizasyonu amaçlanmıştır. Nanopartiküllerin kimyasal karakterizasyonu XRD, SEM/EDX ve DLS yöntemleri ile belirlenmiştir ve biyolojik aktiviteleri amacıyla antibakteriyel etkinlikleri çalışılmıştır. Haloarkeal gümüş nanopartiküllerin XRD analizi ile kristalit alan boyutlarının, karakteristik Bragg piki gözlenen 111 düzleminde 6.3-24 nm arasında ve yüzey merkezli kübik yapıda olduğu belirlenmiştir. Hücre içi sentezlenen gümüş nanopartiküllerinin küresel formda olduğu ve analizi yapılan preparat içerisinde %78.7-94.2 arasında değişen ağırlıklarda yer aldığı SEM/EDX ile tespit edilmiştir. DLS analizleriyle partikül boyutlarının yaklaşık olarak 31.05-190.07 nm arasında değiştiği bulunmuştur. Disk difüzyon yöntemiyle herhangi bir antibakteriyel etki saptanmamıştır. Bu çalışma ile yüksek ticari potansiyele sahip gümüş nanopartiküllerinin yüksek tuzlu ortamlarda gelişen halofilik arkelerle üretilebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Halophilic archaea, which generally require high concentrations of NaCl (over 150–200 g/l) for optimum their growth, have a wide potential for different biotechnological applications. Biogenic synthesis of nanomaterials is of great interest in the field of nanotechnology, as it provides a green and more environmentally friendly method of production. In this study, it was aimed to characterize the silver nanoparticles synthesised at complex medium with high salt by 5 different strains (A235, A212, B65, CHB1 and F75A) of halophilic archaea. Chemical characterization of nanoparticles was determined by XRD, SEM/EDX and DLS methods and ntibacterial activities were studied for biological activities. By XRD analysis of haloarchaeal silver nanoparticles, it was shown that the crystallite area sizes in the 111 plane, where the characteristic Bragg peak is observed, are between 6.3-24 nm and and that they have a face-centered cubic structure. It was determined by SEM/EDX that the intracellularly synthesized silver nanoparticles were in spherical form and were in weights varying between 78.7-94.2% in the analyzed preparation. Particle sizes were found to vary between approximately 31.05-190.07 nm by DLS analysis. No antibacterial effect was detected by the disc diffusion method. With this study, it has been demonstrated that silver nanoparticles with high commercial potential can be produced by halophilic archaea growing in high salt environments.