Abdullah b. ez-Zübeyr ve hadis rivayetleri
  1. Tez No: 81263
  2. Yazar: AHMET ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
TÜRKÇE ÖZET“Abdullah b. ez-Zübeyr ve Hadis Rivayetleri”isimli bu çalışma başlıca iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de Abdullah b. ez-Zübeyr'in hayatı, İkinci Bölüm'de ise onun rivayetleri incelenmiştir. Abdullah b. ez-Zübeyr'in nesEbî, çocukluğu, halifeliğinden önceki faaliyetleri, halifeliği, ölümü, hilafetine genel bir bakış ve onun kişiliği, Abdullah b. ez-Zübeyr'in Hayatı başlığıyla Birinci Bölüm'de ele alınmıştır. Halifeliğinden önceki faaliyetlerinde onun seçkinliği görülmüştür. Halifeliği kısmında ise ilk önce onu hilafet için yola çıkmaya sevk eden amillerden bahsedilmiş, daha sonra beyate daveti, anlatılmıştır. Burada ayrıca onun döneminde meydana gelen önemli olaylardan, bu olayların Abdullah b. ez-Zübeyr'e bakan yönü göz önüne alınarak bahsedilmiştir. Bu başlık altında yalancı peygamber Muhtâr'la, Hâricilerle, Haccâc'la olan mücadelesi ve en önemli destekçisi kardeşi Mus'âb b. ez-Zübeyr'in şehadeti ve bunun Abdullah'ın (r.a.) hilafetinin sona ermesindeki tesiri anlatılmıştır. Ölümüne tekaddüm eden olaylar bölümü safha safha verilerek o döneme ait sosyal yapının daha iyi anlaşılması sağlanmaya çalışılmıştır. Kişiliği kısmında ise başkalarının onun örnek şahsiyetiyle ilgili görüşleri ve de Abdullah'ın (r.a.) yaşadığı dönem içerisindeki ilmî seçkinliği ele alınmıştır. İkinci bölümde Abdullah'ın (r.a.) hadisçilik yönü incelenmeye çalışılmıştır. Bu meyanda onun hadis hocaları ve talebelerinin isimleri verilmiştir. Ayrıca Abdullah'ın (r.a.) merfü' olan rivayetleri kütüb-ü tis'a esas alınıp tekrarlardan arındırılmış, konularına göre tasnif edilmiş bir halde verilmiştir. Daha sonra ise Abdullah'ın rivayetlerinin kaynak kitaplara intikali üzerinde durulmuştur. vuı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This book named,“Abdullah b. ez-Zubeyr and His Hadith Narratives”mainly has been become two main sections. In the first section, the life of Abdullah b. ez-Zubeyr, in the second section, his narratives were examined. In the First Chapter, under the title of 'The Life of Abdullah b. ez-Zubeyr, the ancestry of Abdullah b. ez-Zubeyr, his childhood, his activities before his caliphate, his caliphate, his death general views on his caliphate, and his character were examined. His exclusiveness had been seen in his activities before his caliphate. Under the title of“his caliphate”, firstly, we were told about the factors that impulsed him to run for the caliphate, and then his invitation for obeying him was told. Besides these; the important events happened during his caliphate with the attention to the position of Abdullah b. ez-Zubeyr were. Under this title, his fights with liar prophet Muhtar, Kharijite and Haccac and the murder of his brother Mus'ab b. ez-Zubeyr who was the main supporter of him and the effect of the death of his brother for the end of caliphate of Abdullah b. ez-Zubeyr were mentioned. It was tried to clarify the social structure of the society of the period by telling the 'death part' step by step. In the part of“the Character;”we were mentioned people' opinions about his sample character. In the part his character and his scientific exclusivity in his time. In the second section, we were tried to examine the hadithian situation of Abdullah. In this sense, the names of his hadith teacher, and his students were given. And also, the merfu' narratives of Abdullah which are classified according to their subjects and which are purified from the repeats by taking Kutub'u Tis'a as a reference were given. At the end of the section, the transition of narratives of Abdullah to the source books was shoown as a scheme. KEYWORDS: Şahaba (companions of the prophet Muhammad), Abdullah b. ez- Zubeyr, Caliphate, the Blockade of Kabe, Narrative, History of Hadith. IX