SGLT-2 inhibitörü tedavisi başlanan diyabetik nefropatisi olan hastalarda TGFH ve proteinüri düzeyinin takibi
Follow-up of WGFR and proteinuria level in patients with diabetic nephropathia WHO started SGLT-2 inhibitor treatment
  1. Tez No: 812683
  2. Yazar: YUNUS EMRE DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ŞENGÜL, UZMAN GÜLŞAH BOZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Diyabetik nefropatinin (DN) en erken bulgusu olan proteinüri hastalığın progresyonuna etki eden temel faktörlendendir. Çalışmamızda DN olan diyabetik hastalara başlanan sodyum-glikoz ko-taşıyıcı 2 (SGLT-2) inhibitörü tedavisinin hastaların proteinüri ve tahmini glomerül filtrasyon hızı (tGFH) düzeyi üzerine etkisini incelemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniği'ne 01.01.2020-01.01.2021 tarihleri arasında başvuran DN kabul edilmiş tedavisine SGLT-2 inhibitörü eklenmiş 152 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıklar, kullandıkları tedaviler ve laboratuvar verileri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 61,53 ± 10,11 yıl olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Proteinuria, which is the earliest sign of diabetic nephropathy (DN), is one of the main factors affecting the progression of the disease. In our study, it was aimed to examine the effect of sodium-glucose co-transporter 2 (SGLT-2) inhibitor therapy, which was initiated in diabetic patients with DN, on proteinuria and estimated glomerular filtration rate (tGFH) levels Materials and Methods: Our study was planned as a retrospective cross-sectional study. 152 patients who applied to Kocaeli Derince Training and Research Hospital Nephrology Outpatient Clinic between 01.01.2020 and 01.01.2021 were accepted as DN and added SGLT-2 inhibitor to their treatment. Demographic data, comorbidities, treatments used and laboratory data of the patients were recorded. Results: The mean age of the patients participating in the study was 61.53 ± 10.11 years.