Van Özel Fizyoaktif Özel Eğitim ve rehabilitasyon merkezinde tedavi alan hastalarda intestinal parazitlerin görülme sıklığı
Prevalence of intestinal parasites in patients treated at the Van Special Fizyoaktif special education and rehabilitation center
  1. Tez No: 812684
  2. Yazar: MURAT SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Parazitoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Parasitology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, rehabilitasyon merkezine devam eden engelli hastalarda intestinal parazitlerin sıklığını belirlemektir. Bu çalışma, 10.11.2022-25.04.2023 tarihleri arasında Van Özel Fizyoaktif Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim dalında gerçekleştirildi. Çalışmaya, 200 engelli hasta ve 100 engelsiz birey olmak üzere toplam 300 kişi dahil edildi. Engellilerin %25'inin serebral palsi, %20'sinin hemipleji, %12'sinin spina bifida, %2'sinin multiple skleroz, %2'sinin parkinson, %10'unun otizm, %10'unun down sendromu, %14'ünün diğer bedensel engelli ve %5'inin diğer zihinsel engelli olduğu belirlendi. Çalışmaya dahil edilen 200 hastanın %41'inde ve kontrol grubundaki 100 bireyin %9'unda bir ya da daha fazla intestinal parazit saptandı (p=0,001). Çalışmada hastaların %31'inde bir ve %10'unda iki intestinal protozoon tespit edildi. Hastaların %18'inde Blastocystis spp., %15'inde Cryptosporidium spp., %9'unda G. intestinalis, %5'inde C. cayentanensis ve %4'ünde E. coli saptandı. Hasta alt gruplarından spina bifida hastalarının %83,3'ünde intestinal parazit bulunurken, diğer gruplardaki oranlar daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the prevalence of intestinal parasites in disabled patients attending the rehabilitation center. This study was conducted at the Van Special Fizyoaktif Special Education and Rehabilitation Center and Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, Department of Parasitology from November 10, 2022, to April 25, 2023. A total of 300 people, including 200 disabled patients and 100 non-disabled individuals, were included in the study. It was determined that 25% of the patients had cerebral palsy, 20% had hemiplegia, 12% had spina bifida, 2% had multiple sclerosis, 2% had Parkinson's disease, 10% had autism, 10% had Down syndrome, 14% had other physical disabilities, and 5% had other mental disabilities. One or more intestinal parasites were detected in 41% of the 200 patients included in the study and in 9% of the 100 individuals in the control group (p=0.001). One intestinal protozoa was detected in 31% of the patients and two in 10%. In 18% of the patients Blastocystis spp. was detected, in 15% Cryptosporidium spp., in 9% G. intestinalis, in 5% C. cayentanensis, and in 4% E. coli. While intestinal parasites were found in 83.3% of the spina bifida patients subgroup, the rates were found to be lower in other groups.