Kazakistan at the half part of 20 th century
20. yüzyılın ilk yarısında Kazakistan
  1. Tez No: 81273
  2. Yazar: VECİHİ SEFA FUAT HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPARGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu tezimde, 20. yy'ın ilk yansında Kazak Türklerinin tarihini yazmaya çalıştım. Elimden geldiği kadar ulaşabildiğim tüm kaynakları değerlendirdim. Kaynaklardan faydalanırken tarafsız olmaya çalıştım ve her görüşten araştırmacıların eserlerinden bilgiler alarak bir sentez oluşturmaya ve gerçeğe ulaşmaya gayret ettim. Tezimin konusu 20. yy.'ın ilk yansını kapsadığından, 20. yy'a kadar olan Kazak Tarihine birinci ve ikinci bölümde yüzeysel olarak değindikten sonra diğer bölümlerde 20. yy. Kazaklarının siyasal ve kültürel tarihlerini ayrıntılarıyla anlatmaya çalıştım. Sovyet Kazakistan'ı ile ilgili ülkemizde yayınlanan eserlere yeterince ulaşamadığımdan Almanya'nın Münih şehrinde, Sovyetler Birliği Öğrenme Enstitüsü tarafından çıkarılan“Dergi”adlı yayın organının makalelerini yoğun olarak kullanmak mecburiyetinde kaldım. Tezimde genel olarak Çarlık Rusya'sı devrinde başlayan ve Sovyet Dönemi'nde tüm hızıyla devam eden Ruslaştırma çabalan anlatılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, birlik ve beraberlikten yoksun olarak yaşayan tüm Türkistan Türkleri'nde olduğu gibi Kazak Türkleri'nin de Rus hakimiyetine girmesi kaçınılmazdı. Rus hakimiyetindeki Kazakların yaşadığı acı yıllar tüm açıklığıyla tezimde anlatılmaya çalışılmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY I want to write Kazak Turk's history in my academic thesis since first half of 20. century. I have to worked from sources. From all sources I want to make a scientific work. The subject of my thesis at Kazak history at the other part of Kazak's political and cultural details in first stage from 20. century of first half to 20. century as surfaces as than I mentioned. I must read a magazine of Germanies in Munih cities Soviet Unions Learn Institute's, because I can't find information books at Turkey. I want to tell suffers at start czardom to render of Russian's. I want to tell Kazak Turk's to suffers from Russian's domination. Ill