Molecular epidemiology and virulence factors profiles associated with antibiotic susceptibility of proteus mirabilis isolated from urinary tract infections
İdrar yolu enfeksiyonlarından izole edilen proteusmirabilis'ın antibiyotik duyarlılığı ile ilişkilimoleküler epidemiyoloji ve virülans faktörleriprofilleri
- Tez No: 812767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmaya, Haziran - Eylül 2022 döneminde Irak - Anbar'daki Al - Ramadi Eğitim Hastanesi'nde idrar yolu enfeksiyonu olan hastalardan 127 idrar örneği toplanması dahil edilmiştir. Proteus mirabilis izolatları fenotipik özelliklerine ve biyokimyasal testlerine göre teşhis edilmiş, P. mirabilis tanısı konulan yaklaşık 30 izolat VITEK -2 kompakt sistemi ve 16SrRNA geninin spesifik başlatıcısı PCR tekniği kullanılarak doğrulandıktan sonra elde edilmiştir. Antibiyotik duyarlılık testi sonuçları, tüm P. mirabilis izolatlarının çoklu ilaç direncine (MDR) sahip olduklarını, Amikasin, Amoksisilin/klavulanik asit ve Sefotaksim 30 (% 100), Penisilin 25 (% 83.33), ve Sefepim, Imipenem 20 (% 66.66), Trimetoprim/sülfametoksazol 15 (% 50), Seftriakson 12 (% 40), Siprofloksasin, Gentamisin, Meropenem ve Nalidiksik asit 10 (% 33.33) 'e karşı oldukça dirençli olduğunu göstermiştir. Virülans faktörleri ile ilişkili genlerin (mrpA, pmfA, zapA ve ureG) moleküler tespitinin sonuçları, P. mirabilis izolatlarının bunlara sırasıyla (% 100) sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amaçlarından biri, izolatlar arasındaki genetik akrabalığı Enterobacterial tekrarlayan intergenik konsensüs (ERIC)-PCR yoluyla belirlemekti, sonuçlar tüm P. mirabilis izolatlarının %97.4 benzerlik düzeyiyle amplifikasyon ve demet oluşumu gösterdiğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The study included the collection of 127 urine samples from patients with urinary tract infections at Al-Ramadi Teaching Hospital in Iraq-Anbar during the period from June to September 2022. Proteus mirabilis isolates were diagnosed based on their phenotypic characteristics and biochemical tests, about 30 isolates diagnosed as P. mirabilis were obtained after they were confirmed using the VITEK-2 compact system and the specific initiator of the 16SrRNA gene using the PCR technique. The results of the antibiotic sensitivity test showed that all P. mirabilis isolates were multidrug-resistance (MDR), were highly resistant to Amikacin, Amoxicillin/clavulanic acid, and Cefotaxime 30 (100%), Penicillin 25 (83.33%), and Cefepime, Imipenem 20 (66.66%), Trimethoprim/ sulfamethoxazole 15 (50%), Ceftriaxone 12 (40%), Ciprofloxacin, Gentamicin, Meropenem, and Nalidixic acid 10 (33.33%). The results of molecular detection of genes (mrpA, pmfA, zapA, and ureG) associated with virulence factors showed that isolates of P. mirabilis possess them by (100%) respectively. One of the goals of this study was to identify the genetic relatedness among isolates via Enterobacterial repetitive intergenic consensus (ERIC)-PCR, the results revealed that all P. mirabilis isolates showed amplification and formation of bundles with a similarity level of 97.4%.