18-30, 31-40, 41-50 ve 51-60 yaş gruplarında normal işiten bireylerde türkçe dikotik cümle mobil tarama testinin normalizasyonu
Normalization of turkish dichotic sentence mobile screening test in individuals with normal hearing in 18-30, 31-40, 41-50 and 51-60 age groups
- Tez No: 812790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZHAN DİZDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, Türkçe dikotik cümle mobil tarama testini kullanarak 18-30, 31-40, 41-50 ve 51-60 yaş gruplarında normal işiten bireylerde normalizasyonu elde etmektir. Normal işitmeye sahip belirlenen yaş gruplarının normalizasyon değerlerini elde ederek santral işitsel işlemleme bozukluğu (SİİB) tanısında, Türkçe dikotik cümle mobil tarama testinin kullanımının yaygınlaşmasını sağlamaktır. Çalışmaya 18-30, 31-40, 41-50 ve 51-60 yaş gruplarında normal işitmeye sahip 128 katılımcı dahil edilmiştir. Her gruba 32 katılımcı dahil olmuştur. 18-30 yaşları arasında normal işiten 32 katılımcı (16 kadın, 16 erkek), 31-40 yaşları arasında normal işiten 32 katılımcı (12 kadın, 20 erkek), 41-50 yaşları arasında normal işiten 32 katılımcı (7 kadın, 25 erkek), 51-60 yaşları arasında normal işiten 32 katılımcı (11 kadın, 21 erkek) olmak üzere toplam 128 katılımcı dahil edilmiştir. 18-30 yaş grubunda yönlendirilmiş sol kulak skor ortalaması %97,50 (±5,68), yönlendirilmiş sağ kulak skor ortalaması %99,06 (±3,90), yönlendirilmemiş sol kulak skor ortalaması %98,13 (±4,71), yönlendirilmemiş sağ kulak skor ortalaması %99,38 (±2,46)'dir. 31-40 yaş grubunda yönlendirilmiş sol kulak skor ortalaması %97,19 (±8,13), yönlendirilmiş sağ kulak skor ortalaması %98,44 (±4,48), yönlendirilmemiş sol kulak skor ortalaması %98,75 (±3,36), yönlendirilmemiş sağ kulak skor ortalaması %98,75 (±3,36)'tir. 41-50 yaş grubunda yönlendirilmiş sol kulak skor ortalaması %96,25 (±7,07), yönlendirilmiş sağ kulak skor ortalaması %99,38 (±2,46), yönlendirilmemiş sol kulak skor ortalaması %98,13 (±4,71), yönlendirilmemiş sağ kulak skor ortalaması %98,75 (±4,21)'tir. 51-60 yaş grubunda yönlendirilmiş sol kulak skor ortalaması %94,06 (±9,11), yönlendirilmiş sağ kulak skor ortalaması %96,56 (±5,45), yönlendirilmemiş sol kulak skor ortalaması %94,38 (±6,69), yönlendirilmemiş sağ kulak skor ortalaması %97,19 (±5,23)'dur. Sonuç olarak katılımcıların yaş gruplarına göre yönlendirilmiş sol kulak skorları ve yönlendirilmemiş sağ kulak skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the study is to achieve normalization in individuals with normal hearing in the age groups of 18-30, 31-40, 41-50 and 51-60 years by using the Turkish dichotic sentence mobile screening test. To ensure the widespread use of the Turkish dichotic sentence mobile screening test in the diagnosis of central auditory processing disorder (CAPD) by obtaining the normalization values of the determined age groups with normal hearing. 128 participants with normal hearing in the age groups of 18-30, 31-40, 41-50 and 51-60 years were included in the study. 32 participants were included in each group, 32 participants (16 females, 16 males) with normal hearing between the ages of 18-30, 32 participants (12 females, 20 males) with normal hearing between the ages of 31-40, 32 participants (7 females, 25 males) with normal hearing between the ages of 41-50 and 32 participants (11 females, 21 males) with normal hearing between the ages of 51-60, a total of 128 participants (46 females, 82 males) were included in the study. In the 18-30 age group; directed left ear score mean 97,50% (±5,68), directed right ear score mean 99,06% (±3,90), undirected left ear score mean 98,13% (±4,71), undirected right ear score mean was 99,38% (±2,46). In the 31-40 age group; directed left ear score mean 97,19% (±8,13), directed right ear score mean 98,44% (±4,48), undirected left ear score mean 98,75% (±3,36), undirected right ear score mean was 98,75% (±3,36). In the 41-50 age group; directed left ear score mean 96,25% (±7,07), directed right ear score mean 99,38% (±2,46), undirected left ear score mean 98,13% (±4,71), undirected right ear score mean was 98,75% (±4,21). In the 51-60 age group; directed left ear score mean 94,06% (±9,11), directed right ear score mean 96,56% (±5,45), undirected left ear score mean 94,38% (±6,69), undirected right ear score mean was 97,19% (±5,23). As a result, there was no statistically significant difference between directed left ear scores and the undirected right ear scores according to the age groups of the participants (p>0,05).