Sanaldan gerçeğe: e-spor FIFA22 oyunu antrenman modunda kullanılan çalışmaların geleneksel futbol antrenmanlarıyla karşılaştırılması
From virtual to reality: a comparison of training methods utilized in e-sports FİFA22 game's practice mode and traditional soccer training
  1. Tez No: 812801
  2. Yazar: FURKAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmamızda FIFA 22'de kullanılan 4 bileşik hareket, hem dijital ortamda hem de geleneksel antrenman sahasında uygulanmış ve çalışmanın sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmaya katılan geleneksel ve dijital gruptaki 112 kişiden veriler toplanmış ve bu veriler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Veri toplamada toplam 16 sorudan oluşan ve her bir hareket için 4 adet sorunun yer aldığı Futbol Beceri Düzeyi Belirleme Gözlem Formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere“SPSS 25.0 ”programı kullanılarak betimleyici istatistik (aritmetik ortalama, sıra ortalama) testleri yapılmıştır. Aritmetik ortalama, verilerin genel bir ortalamasını gösterirken, sıra ortalama değeri ise verilerin sıralanması sonucunda ortaya çıkan ortalamayı ifade eder. Bu analizler, geleneksel ve dijital gruplar arasındaki farklılıkları ve ilişkileri belirlemeye yardımcı olmuştur. Analiz sonuçlarında, toplam 4 beceri hareketini oluşturan 16 alt boyutun 8 alt boyutunda dijital ve geleneksel grubun beceri düzeylerini benzer çıkarken 4 alt boyutta geleneksel grubun, 4 alt boyutta ise dijital grubun beceri düzeyi yüksek çıkmıştır. Genel olarak geleneksel grubun ve dijital grubun futbol beceri düzeyinin benzer olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, four compound movements used in FIFA 22 were applied both in a digital environment and on a traditional training field, and the results of the study were compared. Data were collected from 112 participants in the traditional and digital groups, and these data were analyzed and evaluated. To collect the data, a Football Skill Level Determination Observation Form was used, consisting of a total of 16 questions with four questions for each movement. Descriptive statistics tests (mean, median) were conducted using the“SPSS 25.0”program to analyze the data. The mean represents the overall average of the data, while the median value represents the average that emerges as a result of the data being ranked. These analyses helped determine the differences and relationships between the traditional and digital groups. In the analysis results, it was found that in 8 sub-dimensions out of the total 16 sub-dimensions that make up the four skill movements, the skill levels of the digital and traditional groups were similar. However, in 4 sub-dimensions, the traditional group had higher skill levels, while in 4 sub-dimensions, the digital group had higher skill levels. Overall, it was determined that the traditional group and the digital group have a similar level of football skills.