Talus kemiğinde osteokondral lezyonu olan sporcularda eşlik eden tendon ve ligament yaralanmalarının araştırılması
Evaluation of coexisting ankle ligament and tendon injuries with talar osteochondral lesions in athletes
  1. Tez No: 812811
  2. Yazar: UMUT HASAN KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT MUAMMER KAYATEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Ayak bileği eklemi, spor yaralanmalarında en sık bildirilen yaralanma bölgesidir. Çoğu durumda, yaralanma tendon ve ligamentleri içerirken, ciddi yaralanmalarda kemik ve kıkırdak dokusu da etkilenebilir. Bu çalışmada sporcularda ayak bileği yaralanmalarında ligament ve tendon yaralanmalarının talusun osteokondral lezyonu (TOL) ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. YÖNTEMLER: Bu çalışmaya akut veya kronik ayak bileği ağrısı olan sporcular dahil edildi. Yaralanmanın MR bulguları, yaralanma derecesi, demografik verileri, yaralanma tipi, spor branşı hasta dosyalarından elde edildi. TOL saptanan vakalarda, MR görüntülerinin incelenmesinden sonra TOL' un yeri, derinliği, alanı ve derecesini içeren verilerin tümü not edildi. Tanımlayıcı istatistikler ve korelasyon analizleri yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya ayak bileği ağrısı nedeniyle MR çekilen 122 sporcu dahil edildi. 50 (%40.9) sporcuda TOL saptandı. 28 (%22,9) sporcuda TOL' a eşlik eden ligament yaralanması, 33 (%27,9) sporcuda tendon yaralanması ve 20 (%16,9) sporcuda hem tendon hem de ligament yaralanması saptandı. 37 (%30,3) olguda sadece ligament yaralanması, 6 (%4,9) olguda yalnızca tendon yaralanması ve 27 (%22,1) olguda hem tendon hem de ligament yaralanması saptandı. 18 (%14,7) olguda yaralanma saptanmadı. TOL sadece 9 (%18) olguda izole lezyon olarak gözlenirken, 41 (%82) olguda TOL' a en az bir ligament veya tendon yaralanması eşlik etti.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The ankle joint is the most commonly reported injury site in sports injury. In most of the cases, injury involves tendon and ligaments, while bone and cartilage tissue may also be involved in severe injuries. In this study, we examined the association of ligament and tendon injuries with osteochondral lesion of talus (OLT) in ankle injuries in athletes. METHODS: Patients with sports-related acute or chronic ankle pain participate in this study. Injured anatomical structure on MRI, the grade of the injury, demographic data, the type of injury, and sport branch were retrieved from patient folders. In cases with OLT, data including location, depth, area, and grade of OLT were all noted after review of the MRI. Descriptive statistics and correlation analyses were performed. RESULTS: 122 athletes who underwent MRI due to ankle pain were included in the study. OLT was detected in 50 (40.9 %) athletes. Ligament injury accompanying OLT was detected in 28 (22.9%) athletes, tendon injury in 33 (27.9%) athletes, and both tendon and ligament injury in 20 (16.9%) athletes. Only ligament injury was detected in 37 (30.3%) cases, only tendon injury in 6 (4.9%) cases, and both tendon and ligament injury in 27 (22.1%) cases. No injury was detected in 18 (14.7%) cases. The OLT was observed as an isolated lesion in only 9 (18%) cases, whereas at least one ligament or tendon injury accompanied OLT in 41 (82%) cases. There was a positive correlation between osteochondral lesions and association of ligament and or ligament injuries and the grade of the injuries.