Türkiye ve Fransa'da siyasal söylem: 'Öteki'nin inşası (2007-2012)
Political discourse in Turkey and France: Construction of 'Other' (2007-2012)
- Tez No: 813013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL TUNÇER KILAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu araştırma, 2007-2012 yılları arasında Türkiye ve Fransa'da Siyasal Söylemde“Öteki”nin nasıl inşa edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır.“Öteki”inşa etmek aynı zamanda kendi konumunu inşa etmek anlamında geldiğinden her iki ülkede en üst düzey lider konumunda bulunmuş olan Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti eski Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bulundukları konumdan 'etnik, dinî ve siyasal 'öteki'lerinin kimler olduğu, onları hangi bağlamlarda ve nasıl tanımladıkları her iki siyasetçi ve devlet başkanının da görev sürelerinin kesiştiği 2007-2012 yıllarında yaptıkları çeşitli konuşma ve açıklamalar esas alınarak irdelenmiştir. Söylemlerindeki stratejiler, anlamlar, cümle yapıları, biçem, bağlam, ideolojik eğilimler ve eylemler çerçevesinde oluşturdukları kategori ve tanımlar değerlendirilerek anlaşılmaya ve karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda iki liderin konuşmaları devletlerin resmi siteleri başta olmak üzere haber siteleri ve canlı konuşma videoları geniş bir yelpazede incelenerek konuşmalarında sık tekrar edilen veya sık tekrar edilmese bile dikkat çeken kesitler seçilerek irdelenmiştir. Çalışmanın amacı Türkiye ve Fransa gibi, bölgelerinde model olma iddiasındaki ve tarihsel etkileşimi güçlü, fakat biri Batı Avrupa diğeri Akdeniz coğrafyasında olan, dinleri, dilleri ve toplumsal yapıları farklı olan iki ülkede 21. yüzyılın başlarında kendi iç ötekilerinin devlet liderleri düzeyinde neler olduğu ve onları nasıl konumlandırdıklarını tasvir etmek ve kavramaktır. Seçilen iki liderin karizmatik liderlik özelliklerinin ve siyasi duruşlarının benziyor olmasının ülkelerdeki farklılıkları görmek bakımından uygun olduğu bulunmuştur. Çalışmada incelenen dönemde her iki ülkedeki iktidarın öteki kategorilerini ele alma yaklaşımlarının benzer olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate how the“Other”is constructed in political discourse in Turkey and France in the period of 2007-2012. Since constructing the“other”also means constructing one's own position, the former President of France Nicolas Sarkozy and the former Prime Minister of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdoğan, who were the highest ranking leaders in both countries, have been analyzed considering where they stand regarding who the ethnical, religious and political 'other's are and in which context and how they define them on the basis of various speeches and statements made by both politicians and heads of state between 2007 and 2012, when their terms of office overlapped. The strategies, meanings, sentence structures, style, context, and the categories and definitions they created within the framework of ideological tendencies and actions in their discourses were evaluated in order to understand and compare them. In this direction, the segments of speech of both leaders were analyzed in a wide range of notably official websites of the states, news websites and live speech videos, and those that were frequently repeated in their speeches or those attracted attention even if they are not frequently repeated, were selected and analyzed. The aim of the study is to describe and comprehend how two countries like Turkey and France, which claim to be models in their regions and have a strong historical interaction, but one of which is located in Western Europe and the other in the Mediterranean geography, and whose religions, languages and social structures are quite different, have their own internal others at the level of state leaders and how they position them at the beginning of the 21st century. The fact that the charismatic leadership characteristics and political stances of the two selected leaders were similar was found to be appropriate to see the differences in the countries. The study reveals that the approaches of the governments in both countries in dealing with the categories of the other were similar during the period analyzed in the study.