Uluslararası ilişkilerde yeni güvenlik çalışmalarında feminizmin rolü ve katkıları
Feminism's role and contributions in the new security studies in international relations
  1. Tez No: 813054
  2. Yazar: RABİA SARE ASLIYÜKSEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZLI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Feminizm diğer pek çok alanda olduğu gibi Uluslararası İlişkilerde ve uluslararası güvenlik çalışmalarında da toplumsal cinsiyet temelinde analiz yapılması gerektiğini ileri sürmektedir. Bu doğrultuda bu tezde uluslararası güvenlik çalışmalarında feminizmin katkılarının neler olduğu incelenmiş ve özellikle kadınların karşılaştıkları güvensizlik unsurlarının ve bunların uluslararası ilişkilere yansımaları neler olduğu soruları üzerinde durulmuştur. Bu soruların cevabı için literatür taraması yapılmış ve konu ile bağlantılı olarak Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Hukuk, Uluslararası İktisat, felsefe ve Sosyoloji bilim dallarından yararlanılarak faydalı olan kaynaklar seçilmiştir. Literatürdeki genişlik sebebiyle bu çalışmada feminist güvenliğin doğrudan geleneksel güvenlik çalışmalarına doğrulttuğu askeri, ekonomik ve toplumsal güvenlik sektörleri incelenmiştir. Bu kapsamda feminizmin toplumsal cinsiyeti bir analiz birimi olarak kullanması sayesinde kadınların tarih içerisinde ataerkil düzen yüzünden sadece kadın oldukları için karşılaştıkları güvensizlik unsurlarının toplumsal, siyasi ve iktisadi yapı içerisinde toplumsal cinsiyetleşmiş olduğu sonucuna varılmıştır. Feminist güvenlik çalışmaları toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamamış olmasının kadınları uluslararası politikada ve gündelik hayatta dezavantajlı konuma getirmesinin bütün nüfusun aleyhine olduğunu belirtmektedir. Bütün bunlara ek olarak feminist güvenlik çalışmaları savaş zamanı tecavüzü, savaş sonrası yeniden yapılanmanın, iş hayatının ve ekonomik düzenin toplumsal cinsiyetleşmiş oluşu gibi sorunları gün yüzüne çıkarmaktadır. Uluslararası politikanın tek bir alandan oluşmadığı ve siyasi, ekonomik ve toplumsal güvenlik sektörlerinin birbirine bağlı olduğu kabul edilmektedir. Disiplin içerisinde geleneksel olarak toplumsal cinsiyetten bağımsız olduğu kabul edilen bu alanların toplumsal cinsiyet lensi kullanılarak çalışılması ile bunlara bağlı sorunların çözümünde daha isabetli sonuçlara ulaşılacağı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As in many other fields, feminism argues that International Relations and international security studies should be analyzed based on gender. Accordingly, this thesis examines the contributions of feminism in international security studies and focuses on the questions of what insecurity factors are faced by women and their reflections on international relations. To answer these questions, a literature review was conducted, and useful sources were selected from the disciplines of Political Science, International Relations, International Law, International Economics, Philosophy and Sociology. Due to the breadth of the literature, this study examines the military, economic and social security sectors in which feminist security directly addresses traditional security studies. In this context, thanks to feminism's use of gender as a unit of analysis, it is concluded that the elements of insecurity that women have faced throughout history simply because they are women due to the patriarchal order are gendered within the social, political, and economic structure. Feminist security studies argue that the lack of gender equality disadvantages women in international politics and daily life to the detriment of the entire population. In addition to all these, feminist security studies bring to light problems such as wartime rape, post-war reconstruction, and the gendered nature of work and economic order. It recognizes that international politics is not a single field and that the political, economic, and social security sectors are interconnected. It is argued that studying these areas, which are traditionally considered to be gender-neutral within the discipline, using a gender lens will lead to more accurate results in solving the related problems.