Bankaların risk yönetiminde iç kontrol sisteminin rolü: Konya ili örneği
The role of the internal control system in risk management of banks: Case of Konya
  1. Tez No: 813053
  2. Yazar: FATMAGÜL GÖRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİF YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İç kontrol risklerini yönetmek, işletmenin yönetişim sisteminin önemli bir unsurudur. Etkin bir iç kontrol sistemi, işletmenin faaliyetlerinde etkinlik ve verimliliğin sağlanması, güvenilir finansal raporlama, faaliyetlerin ilgili kanun ve yönetmeliklere uygunluğu ve uzun vadeli karlılık gibi hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. Ayrıca, işletmenin itibarına veya beklenmedik kayıplara yönelik önemli risklerin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve azaltılmasında da önemli bir rol oynar. Bu çalışmanın amacı, bankaların iç kontrol sisteminin etkinliğini değerlendirmek ve COSO (Committee of Sporsoring Organizations) tarafından belirlenen kontrol ortamı, risk değerlendirmesi, kontrol faaliyetleri, bilgi ve iletişim ve izleme bileşenlerinin bir iç kontrol sistemi oluşturmadaki rolünü ve önemini ortaya koymaktır. Risk yönetimi döngüsüne vurgu yapılarak Görevlerin Ayrılığı İlkesi ile uyumlu bir uygulamaya ulaşmak için geliştirilen her aşama bu çalışmada değerlendirilmiştir. Şirket iç kontrol faaliyetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için risklerin tespit edilerek, Görevlerin Ayrılığı İlkesine uygun olacak şekilde tanımlanması ile güvenli çalışma ortamlarının sağlanabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Managing internal control risks is an important element of the entity's governance system. An effective internal control system helps the business to achieve its objectives such as ensuring efficiency and effectiveness in its activities, reliable financial reporting, compliance of activities with relevant laws and regulations, and long-term profitability. It also plays an important role in identifying, assessing and mitigating significant risks to the business's reputation or unexpected losses. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the internal control system of banks and to reveal the role and importance of the control environment, risk assessment, control activities, information and communication and surveillance components determined by COSO (Committee of Sporsoring Organizations) in establishing an internal control system. By emphasizing the risk management cycle, each stage developed to reach an application in line with the Segregation of Duties principle has been evaluated in this study. In order to carry out the company's internal control activities in a healthy way, it is aimed to determine the risks and to provide safe working environments by defining them in accordance with the Separation of Duties principle.