Karpal tünel sendromunda sinir hidrodiseksiyonunun etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of nerve hydrodissection in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 813093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER KOCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı orta ve ağır dereceli karpal tünel sendromu (KTS) tanılı hastalarda lokal kortikosteroid enjeksiyonu ile hidrodiseksiyon enjeksiyonlarının ağrı şiddeti, semptom şiddeti, fonksiyonel durum, dizabilite, el kavrama kuvveti ve ultrasonografik bulgular üzerine etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, orta ve ağır KTS tanısı koyulmuş 32 hastanın toplamda 48 el bileği çalışmaya dahil edildi. Olgular kortikosteroid enjeksiyon grubu (grup 1) ve hidrodiseksiyon grubu (grup 2) olmak üzere iki tedavi grubuna ayrıldılar. Enjeksiyon öncesi, enjeksiyondan 1 ay ve 3 ay sonra olmak üzere her olgu 3 kez değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerde semptom şiddeti ve fonksiyonel durum değerlendirmesi için Boston Karpal Tünel Sendromu Anketi (BKTSA)'nin iki alt ölçeği olan Boston Semptom Şiddet Skalası (Boston SSS), Boston Fonksiyonel Durum Skalası (Boston FDS), ağrı değerlendirilmesi için VAS, üst ekstremite bozukluklarında fiziksel özür ve semptom değerlendirilmesi için Quick DASH anketi, ultrasonografik değerlendirme için median sinir kesit alanı (MSKA) ve el kavrama kuvveti ölçümü için Jamar el dinamometresi kullanılmıştır. Bu değerlendirmelere ek olarak enjeksiyon sırasında ağrı değerlendirmesi için de VAS (VAS, girişim) kullanılmıştır. Bulgular: Her iki tedavi grubunun demografik verileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the effectiveness of local corticosteroid and hydrodissection injections on pain intensity, symptom severity, functional status, disability, hand grip strength and ultrasonographic findings in patients with moderate to severe carpal tunnel syndrome (CTS). Materials and Methods: A total of 48 wrists of 32 patients with moderate to severe CTS who met the inclusion criteria were included in the study. The patients were divided into two treatment groups: corticosteroid injection group (group 1) and hydrodissection group (group 2). Each patient was evaluated 3 times: before injection, 1 month and 3 months after injection. Two subscales of the Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire (BCTSA), Boston Symptom Severity Scale (Boston SSS) and Boston Functional Status Scale (Boston FSS) were used for symptom severity and functional status assessment, VAS for pain assessment, Quick DASH questionnaire for physical disability and symptom assessment in upper extremity disorders, median nerve cross-sectional area (MNCA) for ultrasonographic evaluation and Jamar hand dynamometer for hand grip strength measurement. In addition to these assessments, VAS (VAS, intervention) was used for pain assessment during injection. Results: Demographic data of both treatment groups were similar.