Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Birimi'nden hizmet alan hastalara bakım veren kişilerin bakım yükünün değerlendirilmesi
Evaluation of the care burden of the caregivers of thepatients receiving services from the home health unitof Ankara Training and Research Hospital
  1. Tez No: 813094
  2. Yazar: NEBİHAT KAPALIGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ANKARA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ EVDE SAĞLIK BİRİMİ'NDEN HİZMET ALAN HASTALARA BAKIM VEREN KİŞİLERİN BAKIM YÜKÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Evde Sağlık Hizmetleri, yatalak durumda olan veya çeşitli kronik veya malign hastalıklar nedeniyle tıbbi kurumlara ulaşamayan hastalara uzman tıbbi ekipler tarafından muayene, tetkik, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesidir Çalışmamızda Evde Sağlık Hizmeti alan hastaların bakımlarını öncelikli olarak üstlenen yakınlarında bakım yükü durumunu ve bakım yükünün hangi değişkenlerden ne yönde etkilendiğini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:“ Çalışma Mart-Nisan 2023 tarihlerinde, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Evde Sağlık Hizmeti biriminden faydalanan 320 bakım veren hasta yakını ile yapılmıştır. Veriler sosyo-demografik özelliklerin sorgulandığı araştırıcı tarafından düzenlenen bir anket formu ve Zarit Bakım Yükü Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için 2023/1225 No'lu Etik Kurul yazılı izni alınmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 20.0 paket programıyla analiz edildi.”Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların %59,7 kadın, evde bakım alma nedenleri en sık nörolojik hastalıklar (%38,8) oluşturdu. Bakım veren bireylerin %66,6 kadın, hastaya olan yakınlığı kızı olarak saptandı. Evde bakım veren bireylerin Zarit Bakım Yükü puan ortalaması 38,65±13,85 idi. Bakım verdiği hastasında inkontinans olan bireylerin ZBYÖ puanı ile bakım verdiği hastasında inkontinans olmayan bireylerin ZBYÖ puanından istatistiksel olarak daha yüksekti (p=0,001). Bakım veren kadın bireylerin ZBYÖ puanları evde bakım veren erkek bireylerin ZBYÖ puanlarından istatistiksel olarak daha yüksekti (p=0,032).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF THE CARE BURDEN OF THE CAREGIVERS OF THE PATIENTS RECEIVING SERVICES FROM THE HOME HEALTH UNIT OF ANKARA TRAINING AND RESEARCH HOSPITAL Objective: Home Health Services is to provide examination, examination, treatment and rehabilitation services by specialized medical teams to patients who are bedridden or cannot reach medical institutions due to various chronic or malignant diseases In our study, we aimed to determine the status of the care burden in the relatives of the patients receiving Home Health Services as a priority and which variables affected the care burden and in what way. Materials and Methods: The study was conducted between March and April 2023 with 320 caregivers who benefited from the Home Health Service unit of Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital. The data were obtained by using a questionnaire form organized by the researcher in which socio-demographic characteristics were questioned and the Zarit Care Burden Scale. In order to conduct the research, the written permission of the Ethics Committee No. 2023/1225 was obtained. The data of the study were analyzed with SPSS 20.0 package program. Results: 59.7% of the patients included in the study were female, and the most common reasons for receiving home care were neurological diseases (38.8%). It was determined that 66.6% of the caregivers were female and their closeness to the patient was their daughter. The mean Zarit Care Burden score of home caregivers was 38.65±13.85. A statistically significant difference was found between the ZBYS score of the individuals with incontinence in their caregiver and the ZBYS scores of the individuals who did not have incontinence in their caregivers (p=0.001). It was determined that there was a statistically significant difference between the ZBYS scores of female caregivers and the ZBYS scores of male caregivers at home (p=0.032). When the marital status and the number of children they had and the Zarit Care Burden scores of the caregivers were compared, it was determined that there was no statistically significant difference between them.