Beyhaki'nin 'Şu'abü'l-iman' adlı eserinin kelam ilmi açısından tetkiki
- Tez No: 81313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİT MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET“Beyhakî'nin ”Şuabu 'l-îman“ İsimli Eserinin Kelâm İlmi Açısından Tetkiki”konulu tez bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Buna göre tezin mahiyeti şöyle özetlenebilir: Birinci Bölümde, Beyhakî'nin hayatı ve ilmî şahsiyeti, hocaları, talebeleri ile beraber, eserleri, dînî ilimlerdeki yeri ve hakkında söylenenler incelenmiştir. İkinci Bölümde, Şuabu 'l-îman ile ilgili hadisler ve eserlere yer verilmiştir. Bu bölümde Beyhakî'den önce ve sonra aynı konuda eser yazan müellifler ve eserleri tanıtılmıştır. Yine burada Beyhakî'nin Şuabu 'l-îman isimli eserinde izahını yaptığı yetmiş yedi adet îmanın şubeleri yer almaktadır. Üçüncüde: 'Beyhakî'nin Şuabu'l-îman Adlı Eserinin Kelâm Dmi Açısından Tetkua" bölümü altında sırasıyla: İlahiyat ve Nübüvvet Bahisleri, îman şubelerinden: Meleklere, Kitaplara, Kaza ve Kadere, Ahirete îman konulan, îman ve İslâm bahisleri ele alınarak incelenmiştir. Her bölüm özellikle, Beyhakî'nin takip etmiş olduğu metoda göre işlenmiştir. Üçüncü bölümde detaylı olarak sırasıyla şu konular yer almaktadır: İlahiyat bahisleri, Allah'ın varlığını isbatta Beyhakî'nin metodu, Allah'ın varlığına ve birliğine işaret eden deliller hakkındaki bilgilere yer verilmiştir. Yine bu bölümde Nübüvvet konulan ve buna bağlı olarak: nebî ve rasûl kavramı, nübüvvet alâmetleri, nübüvvetin isbatında mu'cizelerin yeri, peygamberlerin gönderilmesindeki gerek ve hikmetler, kendilerine kitap verilen peygamberlerden, Hz. Mûsâ, Hz.Dâvud, Hz. İsâ ve Hz. Muhammed'in (as.) bazı mu'cizeleri örnek olarak zikredilmiştir. Yine burada: Kur'an'ın i'cazı ile Kur'an dışındaki Hz.Peygamber'in mu'cizelerinden bazılan ve üstün halleri de yer almaktadır. Keza bu bölümde: Melek/ere, Kitap/ara, Kaza ve Kadere, Ahirete, öldükten sonra tekrar diri/meye, Hasr ve Mahşere îman konulan ile; kabir hayatı, kıyametin büyük ve V1I1küçük alâmetleri gibi mevzuları içermektedir. Ayrıca üçüncü bölümde: îman ve İslâm bahisleri başlığı altında şu konular da incelenmiştir: îman ve tanımı, îmanın hakikati, îmanın artıp-eksilmesi, îman-amel ve îman-îslâm ilişkisi, îmanda istisna, tekfir meselesi, mukallidin ve şüphecinin îmanı, îmanı sahih olanla-olmayanlar. Sonuç bölümünde de Beyhakî'nin Şııabii 'l-îman 'ındaki ele aldığı konuların genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Title of the MA Thesis: Analysis of the Book of“Şuabıı 7 îman ”Written by Beyhakî From Theological Perspective. In the first chapter, we examined the life, books, teachers and academic achievements of Beyhakî in the context of religious studies. In the second chapter, traditions of the branches of faith are given. Islamic scholars who wrote concerning the branches the Prophed Muhammed on of faith before and after Beyhakî were also introduced mereover, the description of seventy seven branches of faih in terms of Beyhakî was explained. İn the third chapter, under the title of Aralysis of Şuabü'1-ıman in terms of theolgy, we elucidicated belief to angels, sacred Books, destiny. life after death and the isues of faith. The same chapter also deals with the follewing topics: theological issues, the proof of the existence of god, prophedhood, the signs of prophedhood, the place of miraclens in prophedhood.Moreove, it concern whit miracles from prophets. Mose, David, Jesus and Muhammad in the Qur'an and the other religious sources. In this section, faith and its definition, sources, qualitiy, decrease and increase in faith, exception in faith, faith of sceptical person were evaluation of topics of Şuabü'1-iman written by Beyhakî. This thesis comes into end with an overall evalmation of topics of Şuabü'1-îman written by Beyhakî.