Beyhaki'nin Kitabü'l-Erbe'in'in (tahkik, tahric ve takdim)
Kitabi'l-Erbe'in (edition critique)
- Tez No: 72937
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YARDIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Yaptığımız çalışma Beyhakî'nin Kitâbü'l-Erbe'în adlı eserinin günümüze intikâl eden iki nüshası üzerinde olmuştur. Biz bu çalışmada Beyhakî'nin, hayatı, ilmî şahsiyeti, eserleri, hocaları ve talebeleri hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, o'nun Kitâbü'l-Erbe'în adlı eserini tanıttık. Ayrıca, Kırk Hadîslerin târîhî gelişiminden, bu konuda telîf edilen eserlerden ve onların musannıflarından bahsettik. Metin kısmında ise, nüshalar arasındaki farkları belirterek, edisyon kritik ölçülerine göre eseri yayına hazırladık. Bu arada,eseri diğer kaynaklarla karşılaştırdık. Ana başlıklarını değerlendirdik. Son olarak da metinlerin alfabetik indeksini verdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work is about two copies of“Kitâbü'l-Erbe'în”which arrived up to now. This book was written by BeyhaqT. İn this work after we had reported about BeyhaqTs life, scientific personality, his teachers and students, we introduced his work called "Kitâbü'l-Erbe'în. In addition, We have talked about historical development of Forty Hadiths, the works written about this subject and their classifiers. İn the text chapter, we have stated the differences between the copies, and then, we have prepared the work for publishing according to the edition critique measurements. On the other hand, we have compared the work with other sources and appraised their titles. At last we have given alphabetical index of the text.