The study of mining and exploration conditions for space mining
Uzay madenciliği için madencilik ve arama koşullarının incelenmesi
- Tez No: 813131
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ BAŞÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, uzay madenciliğinde gezegenimize göre farklı koşullar altındaki madencilik ve arama koşullarını değerlendirmektir. Spesifik olarak, çalışmanın amacı; Uzaydaki ısı, basınç, yerçekimsizlik gibi zorlu çevresel koşulları ve bu koşulların maden arama, sondaj, çıkarma, yükleme ve depolama üzerindeki etkilerini değerlendirmek, Uzay madenciliği parametrelerini ve uzaydaki bu çevresel koşulların madencilik üzerindeki etkisinin derecesini Dünyadaki madenciliğe kıyasla değerlendirmek. Uzaydaki bazı çevresel koşullara bağlı olarak olası çözümleri değerlendirmek. Uzay madenciliği konusunda gelişmiş Ülkelerde geliştirilen maden ve arama teknolojilerini değerlendirmek ve sürdürülebilir uzay madenciliği için gerekli yaklaşımları önermek.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to assess the mining and exploration conditions in space mining . Specifically, the study will aim; To assess the environmental conditions in space and the effects these conditions have on mineral exploration, drilling, extraction, loading and storage, To evaluate space mining parameters and the degree of impact that these environmental conditions in space have on mining in comparison to mining on Earth, To assess the possible solutions to some of the environmental conditions in space, To evaluate invented operational mine and exploration technologies and recommend the necessary approaches for sustainable space mining.