Başlangıçtan günümüze Bakara suresinin tefsiri (Ayet: 106-123)
  1. Tez No: 81315
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Mevcut tefsirlerden istenen bilgiyi elde etmek hem zor ve hem de zaman almaktadır. Bu tefsirlerde, ayetler çeşitli başlıklar altında incelenmemiştir. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, yapılan bu tezde ayetler, lügat irab, belagat, münasebet, icmali mana ve tahlili tefsir gibi başlıklar altında incelenmiştir. Bu tezde, Bakara Suresi, 106'dan 123 'e kadar olan ayetlerin tefsiri işaret edilen metoda göre yazıldı. Bu metoda göre müfessirlerin ulaşılabilen benzer görüşlerinden ilki, farklı görüşlerin de çoğu alındı. Alıntı yapılan kaynaklar da dipnotta gösterildi. Bu tezde kaynaklar seçilirken, konusuna göre önem arzeden ve tarafımızdan seçilen Peygamber (S. A. V.)'den günümüze kadarki tefsirler araştırıldı. Bu tefsirler kronolojik bir sırayla incelendi. Böylece her ayetin tarih içindeki tefsir seyri incelenmiş oldu. Bu çalışma ile, gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır. XV11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In existing comments it is difficult and takes time to find knowledge. In these comments, ver sus are not analaysed under certain titles. In order to overcome this difficulty, verses interpretation are analaysed under the titles of dictionary, grammer, fluency, relationship, brief meaning and detailed meaning.... etc. In this thesis, interpretation of versus between 106-123 in Bakara chapter is written by a new method. According to this method among the similiar views of commentators only the first view, and all different views are taken and all sources which we selected are showed in footnate. While choosing sources to use in this thesis, it is searched all important written comments which is important about its theme from Prophet Muhammed (Peace be upon him) to today. These comments are searched chronologically. So evolution of interpretation of every verse is analaysed in history. It is hoped that this study will stimulate future works. xvm