Başlangıçtan günümüze Kur'an tefsiri 'Bakara suresi, ayet: 6-25'
Commentary on Qoran from the beginning untet today
- Tez No: 73159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu tez çalışması ile Bakara sûresi 6-25 arası âyetlerin tefsiri hakkında günümüze kadar yazılan eserler belli bir plan dahilinde incelenmeye çalışılmıştır. Bununla, müfessirlerin üzerinde görüş birliğine vardıkları konular, birbirinden ayrıldıkları noktalar, birbirlerine olan etkileri tesbit edilmeye gayret edildi. Bu sahadaki malzemenin bolluğu bizim için hem avantaj hem de bir dezavantaj olarak karşımıza çıktı. Zira tefsir sahasında meydana getirilen binlerce eseri incelemeye tabi tutmak elbetteki mümkün değildi. Rivayet, dirayet, lügat, kıraat, iârab, münasebet, ahkam, belagat v.b. konularda söz sahibi, sahasında temayüz etmiş, muhtelif devirlere ait tefsirler seçildi. Tesbit edilen ana başlıklar esas alınmak kaydıyla seçilen tefsirler bütünüyle gözden geçirildi, kronolojik olarak değerlendirmeye tabi tutuldu. Çalışmamızın sonunda varılan sonuçlan özetlemek gerekirse, Cenâb-ı Allah Kur'ân-ı bir Hidâyet Kitabı olarak ilan edip îmanın temellerini, yani Allah'a, peygambere, öldükten sonra dirilmeye olan inancı belirledikten sonra insanları kabul etme ve reddetme hususunda üç gruba ayırır; Mü'minler, kâfirler, ve münafıklar. Kur'ân'nın önsözü yerinde bulunan bu sınıflamadan sonra, başlangıçta“Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yartan Rabbinize kulluk ediniz, ”âyetinden itibaren“(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz.”(Fatiha, 1/5) âyetinde yapılan kulluk anlaşmasının teklif ve gereğini açıkça ifade ederek âlemlerin Rabbi kısaltmasındaki uluhiyet ve rububiyet delillerini en geniş hikmetleri özetleyen bir üslup ile anlatır ve ondan sonra peygamberliği inkâr edenleri susmaya mecbur eden i'câz delillerini serdeder. Yine burada kulluk sırrı olan uyarma ve müjdelemeyi özetleyerek kıyamet gününün ödül ve karşılığını i'câz ile tasvir eder. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMMENTARY ON QURAN FROM THE BEGINNING UNTIL TODAY In this humble work, I have tried to examine, most of the studies which has been published through out the history upp to recent days about the opening chapter of the Quran and its interpretations. I have chosen and studied them within a certain plan. I have taken care of the commantaries abouth the (Al-Baqarah Surah, Verse: 6-25) in a chronological manner; and I have tried to point it out, in what points the commantators on the Quran were agreed, or have had different point of views and in what points they have been effecting to each other. The richness of material we have faced in this subject, sometimes have been an advantage and sometimes a disadvantage. Because of the richness of the material; we could not being able to study thorugh the whole of the material. We have choosen commentaries of the Quran which have been written in different periods, excelled in their own fields, and eloquent on the subject like a variant reading of a word of the Quran, sublety of intellect, language, special method of pronunciating each word of the Quran, pronunciation of the case endings, relation, inferences from omens, and rhetoric. We can summarize the results of our work that: Allah declared the Holy Qoran as a guiding book and the bases of faith ( I. e., believing in Allah, prophethoot and resrrection). After that He divided the mankind into three groups; Believers, unbelievers and hypocrites. As this classification could be thought as an introduction to Qoran, He informed obviously the obligations of the worship and summed up in these two verses“O ye people! Adore your Guardian Lord, Who created you and those who came before you, that ye may hm>e the chance to learn righteousness. ”and“Thee do we worship, and Thine aid we seek. ”(Al-Fâtiha, 1/5) ofterwards He provides the proofs of the prophethood as a response to the deniers and summed up the glading tidings and warning by describing the rewards of hereafter.