İstanbul ili küçük ölçekli balıkçılığının swot analizi
Swot analysis of small scale fisheries in İstanbul
  1. Tez No: 813172
  2. Yazar: BÜŞRA NUR AKBAL ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Pelajik ve demersal pek çok ticari türün avcılığının yoğun olarak yürütüldüğü ve karaya çıkarma, satış, dağıtım, pazarlama gibi çeşitli stratejik erişim imkânlarını bir arada sunan, hem büyük ve hem de küçük ölçekli balıkçılığın yüzyıllardır yaşam bulduğu bir merkez ve metropol olan İstanbul ilinde küçük ölçekli balıkçılık faaliyetleri göreceli olarak artış ve azalış eğilimleriyle halen devam etmektedir. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde de bahsedildiği üzere küçük ölçekli balıkçılığın sürdürülebilirliği özellikle yerel ekonomilere katkısı, kaliteli gıda ihtiyacının karşılanması ve fakirliğin azaltılması gibi konularda dünya gündemindeki yerini korumakta ve bu konuda yapılan araştırma sayısının arttırılması küresel çapta devam etmektedir. Bu çalışmada, İstanbul ilinde yürütülen küçük ölçekli balıkçılık faaliyetlerinin stratejik bir teknik olan SWOT analizi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İstanbul ili küçük ölçekli balıkçılığının güçlü ve zayıf yönleri ile sahip olduğu fırsatlar ve tehditleri saptamak, hem ekolojik ve hem de yönetimsel açıdan sürdürülebilirliğin sağlanmasında büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda İstanbul'da faaliyet gösteren kayıtlı 38 adet su ürünleri kooperatif başkanları, yetkili kişileri ve balıkçıları ile 300 saati aşan yüz yüze görüşmeler yapılmış ve İstanbul ili küçük ölçekli balıkçılık sektörünün SWOT analizini ortaya koyabilecek sorulara verilen yanıtlar değerlendirilerek analiz edilmiştir. Bu analizler sonucu matrisin olumlu faktörler kısmında 26 güçlü yön ve 27 fırsat bulunurken, olumsuz faktörler kısmında 39 zayıf yön ve 88 tehdit tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Small-scale fisheries in Istanbul, a centre and metropolis where pelagic and demersal commercial fisheries are carried out intensively, and which offers various strategic access opportunities such as landing, sales, distribution, and marketing, where both large and small-scale fisheries have lived for centuries accordingly SSF activities still continue with relatively increasing and decreasing trends in Istanbul. As mentioned in the Sustainable Development Goals, the sustainability of small-scale fisheries maintains its place on the world agenda, especially in terms of its contribution to local economies, meeting the need for quality food and reducing poverty, and increasing the number of studies on this subject continues on a global scale. In this study, it is aimed to evaluate the small-scale fishing activities carried out in the province of Istanbul with SWOT analysis, which is a strategic technique. Determining the strengths and weaknesses of the small-scale fisheries in Istanbul, as well as the opportunities and threats it has, is of great importance in ensuring sustainability both ecologically and administratively. In this context, more than 300 hours of face-to-face interviews were held with the presidents, authorized persons, and fishermen of 38 registered fisheries cooperatives operating in Istanbul, and the answers given to the questions that could reveal the SWOT analysis of the small-scale fisheries sector in Istanbul were evaluated and analysed. As a result of the analyses, 26 strengths and 27 opportunities were found in the positive factors section, while 39 weaknesses and 88 threats were found in the negative factors section of the matrix.