Elektrikli araçlarda kullanılan tahrik sistemleri için öngörü çalışması
Forecast study for drive systems used in electric vehicles
  1. Tez No: 813187
  2. Yazar: NECATİ FATİH DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÖTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, günümüzde gitgide yaygınlaşmaya başlayan elektrikli araçları harekete geçiren tahrik sistemlerinin patent verileri ile geleceğinin tahminlenmesi konusunda çalışılmıştır. Araç tahrik sisteminde kullanılan, klasik veya geleneksel olarak isimlendirilebilen içten yanmalı motorlar günümüzde pazarda baskın konumdadır. Fosil kaynakların tükenebilir olmaları, emisyon değerleri ve temiz çevre yaklaşımı gibi durumlardan ötürü alternatif bir teknoloji olan elektrikli araç sektörü de gelişmeye başlamıştır. Özellikle son yıllarda satış grafiği yukarı yönlü olarak hareket eden elektrikli araçlar inovasyon konusunda da iyi bir araştırma konusu olmuştur. Bu durum, üreticilerin gelişmekte olan bu sektöre yönelik yatırım yapmaya başlamasını sağlamıştır. Elektrikli araç sektöründe batarya teknolojilerinden tahrik sistemi için gerekli olan motor teknolojilerine kadar gelişime açık çok sayıda araştırma konusu vardır. En genel haliyle üreticilerin geliştirmiş veya bulmuş oldukları teknolojileri korumasını sağlayan patent sistemi ile buluş sahibi önemli avantajlar elde etmektedir. Sektördeki rekabet ve ilgili buluş alanında öncü olma isteği ile araştırma ve geliştirme faaliyetleri de paralel olarak artmaktadır. Bu da şirketleri ilgilendikleri teknoloji alanı ile ilgili patent üretimine teşvik etmektedir. Bir konu ne kadar gündemdeyse ve gelecek vadediyorsa benzer oranda araştırılacağı düşünüldüğünden üretilen patent sayısı ile teknolojinin geleceği arasında doğru orantı olduğu söylenebilir. Bu çalışma içinde ilk olarak elektrikli araç türleri incelenmiştir. Elektrikli araç türleri belirtildikten sonra elektrikli araçlarda kullanılan ve araca tahrik sağlayan elektrik motor türleri incelenmiştir. Ardından patent analizi ile ilgili bilgiler derlenmiştir ve en çok kullanılan patent arama motorları hakkında bilgiler verilmiştir. Ardından Google Patents patent arama motoru ile sorgu ekranına istenilen kriterler girilmiş ve sonuçlar grafiksel olarak incelenmiştir. Yıl bazlı ve ülke bazlı üretilen patent sayısı grafiklerinin incelenmesi sonucunda değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been studied to predict the future of the drive systems that drive electric vehicles, which are becoming more and more widespread today, with patent data. The internal combustion engines used in the vehicle propulsion system, which can be named classical or traditional, are dominant in the market today. The electric vehicle sector, which is an alternative technology, has also started to develop due to situations such as the depletion of fossil resources, emission values and clean environment approach. Especially in recent years, electric vehicles, whose sales graph has been moving upwards, have also been a good research topic in innovation. This has enabled manufacturers to start investing in this developing sector. There are many research topics open to development in the electric vehicle industry, from battery technologies to engine technologies required for the propulsion system. In its most general form, the inventor gains significant advantages with the patent system, which enables manufacturers to protect the technologies they have developed or found. Research and development activities are increasing in parallel with the competition in the sector and the desire to be a pioneer in the field of related inventions. This encourages companies to produce patents related to the technology field they are interested in. It can be said that there is a direct proportion between the number of patents produced and the future of technology; since it is thought that the more a topic is on the agenda and promising, the similar amount of research will be done. In this study, firstly, the types of electric vehicles were examined. After specifying the types of electric vehicles, the types of electric motors used in electric vehicles and providing propulsion to the vehicle were examined. Then, information about patent analysis was compiled and information about the most used patent search engines was given. Then, the desired criteria were entered into the query screen with the Google Patents patent search engine and the results were examined graphically. Evaluations were made as a result of examining the year-based and country-based number of patents graphics.