Sürücülerin trafikte alkol ve cep telefonu kullanımı konusundaki bilinç düzeylerinin incelenmesi: Bir anket/saha çalışması örneği
Examination of driver's awareness levels on the use of alcohol and mobile phone in traffic: A survey/field study example
- Tez No: 813188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH NACİ AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Dünya nüfusunun sürekli artması ve teknolojinin hızla gelişmesiyle araç sayısı ve buna bağlı olarak trafik kazalarında artışlar meydana gelmiştir. Artan trafik kazaları, maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Sürücü kusurları, araç kusurları, çevrenin olumsuz etkileri, yolun geometrik yapısı gibi etkenler trafik kazalarına neden olmaktadır. Sebeplerin doğru yöntemlerle tespit edilmesinden sonra alınan önlemlerle trafik güvenliği daha üst seviyelere çıkarılabilmektedir. Trafik güvenliği çalışmalarının temeli doğru bilgiye dayandığı için trafik kazalarını en aza indirmek doğru bilgiye ulaşmak ile mümkün olmaktadır. Trafik kazaları ile mücadelede etkinlik sağlanması için gerçek verilere sahip olunması gerekmektedir. Bu nedenle trafik kaza bilgilerinin sağlıklı tutulması ve güvenilir bir şekilde kayıt altına alınması son derece önemlidir. 2022 Yılında meydana gelen trafik kazalarının nedenleri incelendiğinde alkol kullanım oranının %0.88 olduğu, önceki yıllarda da bu oranın çok fazla değişmediği görülmektedir. 2022 Yılında farklı zamanlarda icra edilen cep telefonu denetimleri esnasında, altı gün içinde 8 403 sürücünün direksiyon başında cep telefonu kullandığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada alkol ve cep telefonu kaynaklı trafik kazaları arasında ilişki kurulmuş, trafik güvenliğini arttırıcı denetim mekanizmaları anlatılmıştır. Türkiye genelini kapsayacak, sürücüler tarafından kullanılan“Sürücülerin Trafikte Alkol ve Cep Telefonu Kullanımı Konusundaki Bilinç Düzeylerinin İncelenmesi”, konulu otuz üç sorudan oluşan anket çalışması yapılmış ve anket sonuçlarının yorumlaması yapılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the continuous increase in the world population and the rapid development of technology, there has been an increase in the number of vehicles and, accordingly, in traffic accidents. Increasing traffic accidents cause material and moral losses. Factors such as driver faults, vehicle defects, negative effects of the environment, and the geometric structure of the road cause traffic accidents. After the causes are determined with the right methods, traffic safety can be increased to higher levels with the measures taken. Since the basis of traffic safety studies is based on correct information, minimizing traffic accidents is possible with access to correct information. In order to ensure efficiency in the fight against traffic accidents, it is necessary to have real data. For this reason, it is extremely important to keep traffic accident information healthy and to record it reliably. When the causes of traffic accidents that occurred in 2022 are examined, it is seen that the alcohol consumption rate is 0.88%, and this rate has not changed much in previous years. During mobile phone inspections carried out at different times in 2022, it was determined that 8 403 drivers used mobile phones at the wheel within six days. In this study, a relationship was established between alcohol and mobile phone-related traffic accidents, and control mechanisms that increase traffic safety were explained. A consisting of thirty-three questions on“Investigation of Awareness Levels of Drivers on Alcohol and Cell Phone Use in Traffic”used by drivers, covering the whole of Turkey, was conducted and suggestions were made by interpreting the results of the survey.