Biberiye (Rosmarınus offıcınalıs L.) bitkilerinden endofitik fungusların izolasyonu, tanılanması ve Diplodia spp.'ne karşı antagonistik aktivitelerinin belirlenmesi
Isolation and identification of endophitic fungues from rosemary (Rosmarinus officinalis L.) plants and determination of their antagonistic activities against Diplodia spp.
- Tez No: 813192
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Biberiye bitkisinin endofitik fungus çeşitliliğinin belirlenerek tanılarının yapılması, bunların elma kanser hastalığı etmenleri Diplodia bulgarica ve D. seriata'ya karşı antagonistik aktivitelerinin belirlenmesidir. Materyal ve Yöntem: Çalışma materyalleri Aydın ve Muğla illerinden toplanan biberiye bitkilerinden ve patojen olarak kullanılan D. bulgarica ve D. seriata'dır. Çalışma kapsamında Muğla ve Aydın'dan toplanan sağlıklı biberiye bitkilerinden endofitik funguslar izole edilmiş ve bu fungusların klasik ve moleküler yöntemle tanıları yapılmıştır. Endofitik fungusların elma kanser hastalığı etmenleri D. bulgarica ve D. seriata'ya in vitro koşullarda ikili kültür yöntemiyle antagonistik etkileri belirlenip, biberiye bitkilerinde patojeniteleri de yapılmıştır. Ayrıca, Diplodia spp.'nin gelişimine endofitik funguslar tarafından üretilen uçucu olmayan bileşiklerin etkileri de belirlenmiştir. Bulgular: Yapılan çalışmada 651 biberiye örneğinden 452 endofitik fungus izolatı elde edilmiş olup, klasik tanılama sonucunda 11 fungus cinsi belirlenmiştir. Endofitik fungusların in vitro koşullarda bitki patojeni funguslara antagonistik etkilerinin araştırılması amacıyla her bir endofitik izolatın Diplodia bulgarica ve D. seriata'ya antagonistik etkisi PDA besi ortamında ikili kültür metodu ile belirlenmiştir. İki patojen fungusa karşı %50'nin üzerinde antagonistik etki eden endofitik fungus izolatları seçilmiştir. Bunlar Pyronema omphalodes, Nigrospora gorlenkoana ve Sordaria fimicola'dır. Bu endofitik funguslar biberiye bitkisinde patojenite göstermemiştir. Pyronema omphalodes ve S. fimicola'nın uçucu olmayan bileşiklerinin D. bulgarica ve D. seriata'nın gelişimini engellediği gözlemlenmiştir. Ayrıca, N. gorlenkoana Türkiye mikoflorası için yeni kayıttır. Sonuç: Çalışma sonucunda, P. omphalodes ve S. fimicola'nın D. bulgarica ve D. seriata'ya antagonistik etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Determining and diagnosing the endophytic fungal diversity of rosemary plant and determining their antagonistic activities against Diplodia bulgarica and D. seriata which is the causative agent of apple cancer disease. Material and Methods: The study materials are D. bulgarica and D. seriata, which are used as pathogens and rosemary plants collected from Aydin and Mugla provinces. Withing the scope of the study, endophytic fungi were isolated from healthy rosemary plants collected from Mugla and Aydin, and these fungi were diagnosed by classical and molecular methods. Antagonistic effects of endophytic fungi against apple cancer disease agents D. bulgarica and D. seriata were determined in vitro by double culture method, and their pathogenicity was also determined on rosemary plants. In addition, the effects of non-volatile compounds produced by endophytic fungi on the development of Diplodia spp. were also determined. Results: In the study, 452 endophytic fungus isolates were obtained from 651 rosemary samples, and 11 genera of fungi were determined as a result of classical identification. In order to investigate the antagonistic effects of endophytic fungi against plant pathogenic fungi in vitro, the antagonistic effects of each endophytic isolate against D. bulgarica and D. seriata were determined by dual culture method in PDA medium. Endophytic fungus isolates with more than 50% antagonistic activity against two pathogenic fungi were selected. These are Pyronema omphalodes, Nigrospora gorlenkoana and Sordaria fimicola. These endophytic fungi did not show pathogenicity in the rosemary plant. Non-volatile compounds from P. omphalodes and S. fimicola have been found to suppress the growth of D. bulgarica and D. seriata. In addition, N. gorlenkoana is a new record for Turkish mycoflora. Conclusion: According to the study's findings, it was observed that P. omphalodes and S. fimicola had antagonistic effects on D. bulgarica and D. seriata.