Bazı bitki uçucu yağlarının nanoemülsifiye formlarının gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss)'ndaki beyaz benek (Ichthyophthirius multifiliis) enfeksiyonu üzerine terapötik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the therapeutic effects of nanoemulsified forms of some plant essential oils on white spot (Ichthyophthirius multifiliis) infection in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 895487
  2. Yazar: MEVLÜT NAZIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Aquatic Products, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, beyaz benek (Ichthyophthirius multifiliis) enfeksiyonu geçiren 5-10 gram ağırlığındaki gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss)'nda ardıç (Juniperus excelsa Bieb.), biberiye (Rosmarinus officinalis) ve zerdeçal (Curcuma longa L.) bitkilerinden elde edilen uçucu yağların nanoemülsifiye formlarının terapötik etkileri incelenmiştir. Çalışma, 10 gün banyo tedavisi ve 14 gün oral tedavi uygulamalarıyla gerçekleştirilmiştir. Tedavi etkinliği; malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), vitamin A ile E seviyeleri, hayatta kalma oranı (RPS) ve histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, ardıç, biberiye ve zerdeçal nanoemülsiyonlarının, in vitro ortamda 100 μl/ml konsantrasyonunda parazitin tüm safhalarına karşı %100 etkili ve 50 μl/ml konsantrasyonunda da oldukça etkili (%59-83) olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the therapeutic effects of nanoemulsified forms of essential oils obtained from juniper (Juniperus excelsa Bieb.), rosemary (Rosmarinus officinalis) and turmeric (Curcuma longa L.) plants on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) weighing 5-10 grams infected with white spot (Ichthyophthirius multifiliis) were investigated. The study was conducted with 10 days of bath treatment and 14 days of oral treatment. Treatment efficacy was evaluated by malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GSH-Px), vitamin A and E levels, survival rate (RPS) and histopathology. According to the results obtained, juniper, rosemary and turmeric nanoemulsions were found to be 100% effective against all stages of the parasite at a concentration of 100 μl/ml in vitro and highly effective (59-83%) at a concentration of 50 μl/ml.