Merzifon ilçesinde doğal olarak yetişen ve gıda sanayisinde işlenen meyve türlerinin potansiyelinin ve meyve özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of the potential and fruit properties of fruit species growing naturally and processed in the food industry in Merzifon district
- Tez No: 813199
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma 2021-2022 yılları arasında AmasyailiMerzifonİlçeveköylerinde yürütülmüştür. Bu alanlarda doğal olarak bulunan kuşburnu, alıç, kızılcıkpopulasyonu belirlenmiş ve ön seçimle belirlenen genotipler detaylı olarakanaliz edilmiştir. Çalışmanın yapıldığı Amasya ili Merzifonilçesine bağlı köylerde tespit edilen yaklaşık 1300 adet kuşburnu, 700 adet alıç, 500 adet kızılcık populasyonu içinden, ön seçimle belirlenen 27 kuşburnu, 21 alıç ve 10 kızılcık genotipleri üzerindedetaylı gözlem ve analizler yapılmıştır. Araştırmada; ortalama meyve ağırlığı (g), meyve eni (mm), meyve boyu (mm), çekirdek sayısı (adet/meyve), suda çözünebilir kuru madde (SÇKM%), toplam kuru madde (%), pH ve titre edilebilir asitlik (%) analizi gibi pomolojik ve kimyasal özellikler incelenmiştir. Kuşburnu genotipleri için ortalama meyve ağırlıkları 0.85-3.12 g, meyve boyları 16.27-23.11 mm, meyve enleri 9.56-16.37mm, tohum sayıları 15.33-40.60 adet/meyve, suda çözünebilir kuru madde miktarı %7.2-22.8,toplam kuru madde miktarı %39.43-78.14, pH 3.45-4.45 ve titre edilebilir asitlik ise %0.93-3.48; alıç genotipleri için ortalama meyve ağırlıkları 2.07-4.62 g, meyve boyları 12.81-17.82 mm, meyve enleri 14.96-20.63 mm, tohum sayıları 2.17-4.87 adet/meyve, suda çözünebilir kuru madde miktarı %13.2-32.4, toplam kuru madde miktarı %20.13-59.73, pH 3.03-3.74 ve titre edilebilir asitlik ise %0.8-3.08; kızılcık genotipleri için ortalama meyve ağırlığı 1.18-2.43 g, meyve boyları 15.57-20.26 mm, meyve enleri 10.40-13.83 mm, tohum sayıları 1 adet/meyve, suda çözünebilir kuru madde miktarı %11-17, toplam kuru madde miktarı %9.92-78.93, pH 2.72-3.51 ve titre edilebilir asitlik ise %0.8-2.41arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Merzifon District and villages of Amasya province between2021-2022. Rosehip, hawthorn and Cornelian cherry populations naturally found in these areas were determined and the genotypes determined by preselection were analyzed in detail. Detailed observations and analyzes were made on the 27 rosehip, 21 hawthorn and 10 cranberry genotypes determined by preselection, out of approximately 1300 rosehip, 700 hawthorn and 500 cranberry populations determined in the villages of Merzifon district of Amasya, where the study was conducted. In the research; average fruit weight (g), fruit width (mm), fruit length (mm), number of seeds (pieces/fruit), water-soluble dry matter (SÇKM%), total dry matter (%), pH and titratable acidity (%) analysis, such as pomological and chemical properties were examined. Average fruit weight for rosehip genotypes is 0.85-3.12 g, fruit length is 16.27-23.11 mm, fruit width is 9.56-16.37 mm, number of seeds is 15.33-40.60 pieces/fruit, water-soluble dry matter content is 7.2-22.8%, total dry matter content is 39.43-78.14%, pH 3.45-4.45 and titratable acidity 0.93-3.48%; Average fruit weight for hawthorn genotypes is 2.07-4.62 g, fruit length is 12.81-17.82 mm, fruit width is 14.96-20.55 mm, number of seeds is 2.17-4.87 pieces/fruit, water-soluble dry matter content is 13.2-32.4%, total dry matter content is 20.13-59.73%, pH 3.03-3.74 and titratable acidity 0.8-3.08%; For Cornelian cherry genotypes, average fruit weight is 1.18-2.43 g, fruit length is 15.57-20.26 mm, fruit width is 10.40-13.83 mm, number of seeds is 1 piece/fruit, water-soluble dry matter content is 11-17%, total dry matter content is 9.92-78.93%, pH 2.72-3.51 and titratable acidity were found between 0.8- 2.41%.