Siyâset-i şer'iyye bağlamında Mâliki mezhebinde Sedd-i Zerâi
Saddul-Zarâa' 'Blocking pretexts' in the Maliki school of thought in the context of legal policy
  1. Tez No: 813223
  2. Yazar: HAMDIATA KOITA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELMAN BAKTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, birinci bölümde daha sonra İmam Malik bin Enes'in doğumundan taki ilim tahsil ettiği evrelere kadar, büyük hocalarından nail olduğu güzel ahlak öğretileriyle beraber hayatının kısa bir özetini de zikredeceğim. Yine İmam'ın kendilerinden hadis, fıkıh ve şeri ilimlerin diğerlerini almak için yolculuğa çıktığı hocalarını da zikredeceğim. Mezhebin tesis aşamasından son merhalesine kadar ki kısımları, dünyada bu mezhebin yayıldığına işaret eden, çeşitli ülkelerde inşa edilmiş olan medreseleri de zikredeceğim. İkinci bölümde ise Sedd-i Zerai mevzusunu derinlemesine inceleyeceğim. Bu konunun mahiyeti, delilleri, şartları, önemi ve diğer dört mezhebin alimlerinin görüşleriyle, kurallarını da zikredeceğim. Son olarak ise siyaset-i şeriyye hakkında konuşacağım. Başarı Allah'tandır ve tevekkül de yalnız onadır.
Özet (Çeviri)
I will also provide a brief summary of the life of Imam Malik ibn Enes from his birth to the time when he was studying science, along with the teachings of good morals that he received from his great mentors in the first part of this chapter. Furthermore, I will also refer to the Imam's mentors, from whom he travelled to learn hadith, fiqh and the rest of the Sharia knowledge. In addition, I will cover the establishment of the madhhab to its final stage and the medreses that have been established in various countries, which indicate the spread of this madhhab in the world. I will analyse the issue of Sedd al-Zarai in depth in the second part, including its essence, signs, circumstances, significance, the views of the scholars of the other four madhhabs, and its rules. And lastly, I will be speaking on politics and sharia. Success is from Allah and reliance is upon Him alone.