Sezaryen sonrası ayak refleksolojisinin ağrı, intestinal motilite ve konfora etkisi
The effect of foot reflexology after cesarean section on pain, intestinal motility and comfort
  1. Tez No: 813254
  2. Yazar: MEVLÜDE ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışma, sezaryen sonrası uygulanan ayak refleksolojisinin ağrı, intestinal motilite ve doğum sonu konfora etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek kör randomize kontrollü tipteki çalışmanın örneklemini müdahale grubu 35, kontrol grubu 35 olmak üzere toplam 70 anne oluşturmuştur. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ), Bağırsak Hareketleri İzlem Formu ve Visual Analog Skala (VAS) ile Mayıs 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Müdahale grubuna sezaryen sonrası 3. saatte her bir ayağa 15 dakika, toplam 30 dakika 1 kez ayak refleksolojisi uygulanmıştır. Verilerin analizinde sayı, ortalama, yüzde hesaplamaları, Kurtosis ve Skewness katsayıları, Willcoxon analizi, T testi ve Cohen's d değeri kullanılmıştır. Bulgular: Uygulama sonrası müdahale grubundaki annelerin ağrı düzeyinde azalma bulunurken, kontrol grubundakilerin VAS puanları arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Müdahale grubundaki annelerin ilk bağırsak sesi duyulma zamanı ve ilk rektal gaz çıkarma süresinin kontrol grubundakilere göre daha erken olduğu bulunurken, defekasyona çıkma zamanı puanları arasındaki farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Müdahale grubundaki annelerin DSKÖ toplam puan ortalamasının kontrol grubundakilere göre daha fazla olduğu bulunmuştur. Sonuç: Sezaryen sonrası uygulanan ayak refleksolojisinin kadınların doğum sonu konforunu arttırdığı, ağrıyı azalttığı, ilk bağırsak sesi duyulma zamanı ve ilk rektal gaz çıkarma süresini kısalttığı ve defekasyon zamanına bir etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was performed with the aim of determining the effect of foot reflexology after cesarean on pain, intestinal motility and postpartum comfort. Material and Method: The sample of the single-blind randomized controlled study consisted of 70 mothers, 35 in the intervention group and 35 in the control group. Research data included sociodemographic and obstetric information about the women obtained with a Personal Information Form, Postpartum Comfort Scale (PPCS), Intestinal Motility Monitoring Form and Visual Analog Scale (VAS) collected from May 2022 to November 2022. The intervention group were given a total of 30 minutes of 1 time foot reflexology, 15 minutes for each foot, in the 3rd hour after cesarean. Number, mean, percentage calculations, Kurtosis and Skewness coefficients, Willcoxon analysis, T test and Cohen's d value were used in the analysis of the data. Results: While there was a decrease in the pain level of the mothers in the intervention group after the application, the difference between the VAS scores of those in the control group was not statistically significant (p>0.05). While it was found that the time to first bowel sound and the time to first rectal flatulence of the mothers in the intervention group were earlier than those in the control group, the difference between the time to defecation scores was not statistically significant (p>0.05). It was found that the mean PPCS scores of the mothers in the intervention group were higher than those in the control group. Conclusions: It has been found that foot reflexology applied after cesarean section increases the postpartum comfort of women, reduces pain, shortens the time of first bowel sound and first rectal gas removal, and has no effect on defecation time.