Turnike altında yapılan diz artroplastisinde traneksamik asit uygulama yönteminin postoperatif gizli kan kaybına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of tranexamic acid application method on postoperative hidden blood loss in knee arthroplasty performed with tourniquet
  1. Tez No: 813255
  2. Yazar: SELMAN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Yüksek volümde uygulanan bir majör cerrahi girişim olarak ciddi kan kaybına sebep olabilen total diz artroplastisi (TDA), sıklıkla postoperatif anemiye ve allojeneik kan transfüzyonu ihtiyacına neden olmaktadır. Gizli kan kaybı (GKK), TDA'da kan kaybının önemli bir kısmını oluşturmaktadır ve daha kötü fonksiyonel skorlarla ilişkilendirilmiştir. Traneksamik asit (TxA); protez cerrahisinde kan kaybını azaltmaya yönelik kullanılan antifibrinolitik bir ajan olup, ideal rejim konusunda görüş birliği yoktur. Çalışmamızın temel amacı, turnike altında uygulanan TDA'da cerrahi travma ile tetiklenen, turnike kullanımı ile agreve olan lokal hiperfibrinolitik ortamın neden olduğu GKK'ye postoperatif erken dönemde ek doz ve veriliş yöntemleri içeren farklı TxA rejimlerinin etkisini kıyaslamaktı. Gereç ve Yöntem: Şubat 2021-Eylül 2022 arasında gonartroz nedeniyle İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde opere olan 182 hasta (156 kadın, 26 erkek) 4 gruba randomize edildi. TxA; 1. Grupta (n=56) preinsizyon 1 gr IV, 2. Grupta (n=45) 1. gruba verilene ek turnike söndürülmesi öncesinde 1 gr IV, 3. Grupta (n=41) 2. gruba verilene ek postoperatif 3. saatte 1 gr IV, 4. grupta (n=40) ise 1. gruba ek olarak kapsül kapatılması sonrası 1 gr IA uygulama yapıldı. Gruplar; hesaplanan total kan kaybı (TKK), GKK, intraoperatif kan kaybı (İKK), drenaj volümü, toplam görünür kan kaybı (TGKK), günlük hemoglobin (HGB) ve hematokrit (HCT) değişimi, maksimum HGB düşüşü, transfüzyon oranı ve komplikasyonlar açısından kıyaslandı. Bulgular: Çalışmamızdaki dört grup demografik olarak benzer özelliklere sahipti. Preoperatif hemoglobin, hematokrit değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu (p>0.05). GKK, TKK, maksimum HGB düşüşü 4. grupta (535.1±220.2 ml; 1044.0±240.3 ml; 2.7±0.6 g/dl); 1. grup (722.1±289.0 ml, p=0.002; 1319.6±315.7 ml, p0.05). Sonuç: Çalışmamız verileri turnike uygulanarak yapılan TDA'da TxA'nın kombine yolla uygulanması ile total kan kaybı ve gizli kan kaybının postoperatif erken dönemde uygulanan tek ve çoklu doz IV uygulamaya göre anlamlı düzeyde azaltılabileceğini göstermiştir. Sadece IV yol kullanılacak ise postoperatif dönemde ek dozlar uygulanması kan kaybını daha da azaltabilir. Ancak transfüzyon ihtiyacı açısından çalışmamızdaki gruplar arasında anlamlı fark gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Total knee arthroplasty (TKA) is a major surgical intervention performed in high volume; which can cause severe blood loss and often causes postoperative anemia and the need of allogeneic blood transfusion. Hidden blood loss (HBL) constitutes an important part of total blood loss (TBL) and has shown to be associated with inferior functional scores in TKA. Tranexamic acid (TxA) is an antifibrinolytic agent used to reduce blood loss in prosthetic surgery, but there is no consensus on the ideal regimen. The main aim of this study was to compare the effect of different TxA regimens including additional doses and administration methods in the early postoperative period on HBL, which is caused by surgical trauma and aggravated by local hyperfibrinolytic environment with the use of pneumatic tourniquet in TKA. Methods: 182 patients (156 women, 26 men) who underwent TKA for gonarthrosis between February 2021 and September 2022 in Istanbul training and research hospital were randomized into 4 groups to receive preincision 1 gr intravenous (IV) TxA (Group 1, n=56), or 1 gr IV TxA before deflation of tourniquet in addition to the one given to the group 1 (Group 2, n=45), or 1 gr IV TxA 3 hours after the end of procedure in addition to group 2 (Group 3, n=41), or 1 gr preincision IV and 1 gr intraarticular TxA after capsulotomy closure (Group 4, n=40). Calculated TBL, HBL, intraoperative blood loss (IBL), drainage volume, total visible blood loss (VBL), daily hemoglobin (HGB) and hematocrit (HCT) change, maximum HGB decrease, transfusion rate and complications were compared among groups. Results: Groups had similar baseline characteristics. There were no statisticaly significant difference between study groups in terms of preoperative hemoglobin and hematocrit. The calculated HBL, TBL and maximum HGB reduction in group 4 (535.1±220.2 ml; 1044.0±240.3 ml; 2.7±0.6 g/dl) were significantly lower than those in group 1 (722.1±289.0 ml, p=0.002; 1319.6±315.7 ml, p0.05). Conclusion: Our study showed that total blood loss and hidden blood loss can be further reduced significantly with IV and IA combined compared to IV only administration of TxA in TKA with tourniquet. If only the IV route will be used, additional doses in postoperative period may further reduce blood loss. However, we did not be able to demostrate any significant difference in the need for transfusion among the study groups.